Ve fact-checkingu v ČR pokračuje i agentura AFP.

Stovky uživatelů Facebooku od 3. června šíří video, na kterém údajný člen hnutí #BlackLivesMatter (BLM) donutí ženu na ulicích New Yorku, aby si klekla a omluvila se za své „bělošské privilegium.” Z tónu videa a především z agresivního stylu Smooth Sancheze přitom vyplývá, že se jedná o satiru. Už v klipu s klečící běloškou YouTuber říká, že „pracuje pro společnost Black Lives Matter” a poslal jej „náš generální ředitel.” To je samozřejmě nesmysl. BLM není společnost, nýbrž hnutí za práva černochů poukazující na násilí páchané na Afroameričanech a na institucionální rasismus v americké společnosti. Více v článku AFP.

Uživatelé sociálních sítí v posledních dnech hojně sdílejí článek popisující video, v němž údajný „černošský rasistický gang” agresivně žádá bělochy během právě probíhajících protestů proti násilí ve Washingtonu, aby poklekli na zem a políbili jim nohy. Použití videa v tomto kontextu je zavádějící: bylo totiž natočeno již před rokem ve městě Charleston v Jižní Karolíně, nikoliv v hlavním městě USA, a zachycuje happening aktivistické skupiny zvané Israelite School of Universal Practical Knowledge. Více v článku AFP.

Tisíce uživatelů Facebooku šíří informace o tom, že smrt amerického černocha George Floyda byla zinscenována a že role oběti i policisty ve skutečnosti sehráli herci. Není to pravda. Floydovu smrt potvrdila pitva a osobní dokumenty všech policistů, kteří se zatýkání zúčastnili, byly zveřejněny. Přehled konspiračích teorií a hoaxů zpracovala AFP.

Téměř sto tisíc uživatelů Facebooku zhlédlo během minulého týdne videozáznam obří demonstrace, jejíž účastníci údajně protestovali proti povinnému očkování v Polsku. Není to pravda. Jedná se o téměř tři roky starý protivládní protest ve Varšavě.

Video se šířilo prostřednictvím tohoto příspěvku z 23. května 2020, kde je zhlédlo přes 91 000 uživatelů a dále je sdílelo téměř 4 200 lidí. Autor na něm mimo jiné uvádí toto (gramatické chyby a chybějící interpunkci ponecháváme beze změny): „Nechci vyvolat paniku jen sem to zkopíroval Osmideni protest proti povinnému očkování v polsku prosím sdílet at to zastaví i tady v česku není to sranda.” Není to pravda. Toto video bylo natočeno 23. července 2017 během jedné z obřích demonstrací proti reformě polské justice, kterou si prosadila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Vyplývá to z tweetu polského opozičního politika Marcina Gołaszewského, předsedy městské rady v Lodži, který je členem středopravicové Moderní strany. Více v článku AFP.

Stovky uživatelů sociálních sítí sdílely zprávu o tom, že prezident Madagaskaru Andry Rajoelina vyzval africké národy k odchodu ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Není to pravda. Madagaskarský leader sice WHO veřejně kritizoval kvůli tomu, že varovala před bylinkovým nápojem, který sám osobně doporučil na léčbu nemoci COVID-19, ale podle veřejně dostupných informací nikoho k odchodu z této organizace nevyzval. Popřela to i jeho kancelář. Na přední stránky novin se Rajoelina dostal v dubnu poté, co začal propagovat bylinkový nápoj na bázi pelyňku coby zázračný lék proti novému koronaviru. AFP již vyvrátila falešnou zprávu o údajném úplatku, který měla WHO madagaskarskému prezidentovi navrhnout za to, aby bylinkový nápoj otrávil. Nyní se objevila další fáma, podle které měl Rajoelina apelovat na všechny Afričany, aby z WHO odešli.

Ve skutečnosti nikde v rozhovoru Rajoelina nehrozil odchodem Madagaskaru z WHO, a ani to nedoporučil jiným africkým zemím.

Později madagaskarský prezident i WHO potvrdili, že jsou v kontaktu a boj proti koronavirové pandemii řeší společně. 21. května 2020 si Rajoelina pochvaloval „úspěšný rozhovor” se šéfem WHO Ghebreyesusem a řekl, že organizace přislíbila podepsat doložku o důvěrnosti týkající se složení nápoje Covid-Organics. Více v článku AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.