Psychosomatik Jan Hnízdil 10. října napsal blog, ve kterém píše: „Před čtyřmi dny odvysílala největší německá veřejnoprávní televizní stanice ARD devítiminutovou reportáž s výmluvným titulkem: Ja, wir haben übertrieben (Ano, přeháněli jsme).“ Reportáž s vymyšleným titulkem šířili i další. Například neúspěšný politik Petr Robejšek nebo také projekt údajně zabývající se dezinformacemi „Dezinformace“ Patrika Jandy.

A jak se tedy situace má ve skutečnosti? Že by v ARD vyšla reportáž s titulkem „Ano, přeháněli jsme“ je jednoznačná dezinformace. Nic takového se nastalo, v reportáži takový titulek jednoznačně není a ani moderátorka na fotce v reportáži vůbec nevystupuje. Už ze zběžného pohledu je vidět, že obrázek nese známky nepovedeného photoshopu.

Je ovšem pravdou, že na televizi ARD vyšla reportáž, která upozorňovalo na to, že záleží hlavně na počtu hospitalizovaných a zemřelých, nikoliv na počtu nakažených osob. V reportáži se také uvádí, že na jaře nedošlo k výchylce v celkovém počtu úmrtí, respektive z grafu je vidět opravdu jen drobná výchylka.

K dané reportáži je nutné podotknout, že se jednalo o jednu reportáž z 20minutového pořadu o korona krizi. Německo bezesporu krizi zvládlo a nepatřilo mezi nejzasaženější země. Mezi faktory, proč se mu tak stalo, patří bezesporu kvalita zdravotnické péče a také to, že má tým virologů, který umí možný problém předvídat.

I tak v Německu situaci nepodceňují. „Myslete na to, co je pro vás nejdůležitější. Není to zdraví vaší rodiny, vašich prarodičů? Všechno se to vrátí zpátky – chodit na zábavy a užívat si legraci. Ale to, na čem záleží teď, je něco jiného,“ uvedla v emotivním projevu kancléřka Angela Merkelová po videokonferenčním jednání se zástupci 11 největších měst v Německu. Například v Berlíně vstoupila v platnost omezená otevírací doba barů, hospod a restaurací, které mají být od 23.00 do 6.00 zavřené. Venku se v noci může scházet nejvýše pět lidí ze dvou domácností a soukromé oslavy jsou omezeny maximálně na deset lidí. V Kolíně nad Rýnem se po 22.00 o víkendu nesmí v ulicích v centru města konzumovat alkohol, na pěších zónách jsou povinné roušky a počet hostů soukromých večírků je omezen na 25. Mnichov zase snížil počet účastníků rodinných oslav, má menší počet diváků na sportovních utkáních a omezil kapacity restaurací.

Celý pořad ARD-Extra zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.