Zdánlivě kompromitující video rozesílané prostřednictvím soukromých zpráv je podvodné. Kyberzločincům jde o osobní údaje. Podobné phishingové snahy se objevují alespoň několikrát do roka na sociálních sítích i komunikačních aplikacích. Tentokrát se jedná o video s vaším jménem a textem „Jste ten ve videu?”. Video působí pochybně, ale přijde od vašeho přítele do soukromé konverzace, proto na něj velké množství uživatelů nakonec klikne. Po kliknutí na odkaz vás odkáže na přihlašovací stránku, která se tváří jako Facebook. Uživatel má pocit, že je třeba se znovu přihlásit na sociální platformu, aby mohl video zhlédnout, ale pozor! Stránka je podvodná. Když své údaje zadáte, kyberzločinci je zneužijí a rozešlou video dál pomocí vašeho účtu na Facebooku, stanete se tak šiřitelem phishingového podvodu. Navíc získají i vaše přihlašovací údaje. Více na webu antiviru Avast.

Internet je dnes plný podvodů. Podvodníci lákají lidi zejména na vidinu rychlého výdělku, cenné výhry nebo výhodných nákupů. Ve výsledku se však může dostat oběť do nezáviděníhodné situace, kdy může přijít o citlivé osobní či platební údaje a finance. Jak společnost Fontech zjistila, na slovenském internetu se rozmohla síť podvodných nákupních galerií, které okrádají lidi o peníze. Poškození zákazníci zboží nedostanou a reklamace objednávky či komunikace s provozovatelem galerie je prakticky nemožná.

Jedná se domény:

  • eleganceshop.sk (doména platná do 3.12.2020)
  • bundyakabaty.sk/bundyakabaty.cz (již není přístupné, doména byla platná do 20.5.2020)
  • lauralondi.sk (již není přístupné, doména byla platná do 18.4.2020)
  • aboutmy.sk (doména platná do 13.11.2020)
  • geneva.sk  (doména platná do 29.7.2020)
  • glamishop.sk  (doména platná do 22.1.2021)
  • glo-story.sk (již není přístupné
  • klookai.sk  (doména platná do 4.5.2021)
  • legalsolution.sk  (doména platná do 2.3.2021)
  • sunsea.sk (již není přístupné – přesměrovány na FonTech.sk z neznámých důvodů, doména platná do 4.2.2021)
  • satyshop.sk (již není přístupné, doména byla platná to 25.5.2020)
  • senidermal.sk (již není přístupné, doména je platná do 25.3.2021)
  • servispresov.sk  (doména platná do 2.8.2020)
  • zavychodniarov.sk (již není přístupné, doména byla platná do 24.6.2020)
  • designelle.sk/designelle.cz (již není přístupné, doména platná do 25.8.2020)

Na mnohé z nich si stěžovali i zákazníci ve svých recenzích. Například v hodnocení obchodu Bundyakabaty.cz (už neexistuje) podvedení zákazníci uváděli, že jim zboží nedorazilo. Oklamaní lidé nakupovali z Česka i ze Slovenska.

Projekt E-bezpečí upozorňuje, že se na něj v poslední době obrací lidé kvůli tzv. „Romance scamu“. Romance scam je druhem podvodu, který využívá osamělosti žen a mužů. Internetoví podvodníci se prostřednictvím sofistikovaných příběhů snaží přimět důvěřivé uživatele (často v seniorském věku) k uhrazení nejrůznějších poplatků apod. K šíření romance scamu se využívá jak tradiční email, tak i sociální sítě, případně stránky on-line seznamek. Zatímco v minulosti byl obsah podvodného mailu převážně v angličtině, dnes se objevuje stále častěji scam lokalizovaný do češtiny – proto dokáže oslovit velké množství osob, které angličtinu neovládají – mimo jiné i české seniory.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.