V Rusku ve středu vyvrcholilo referendum o ústavních změnách, které by prezidentu Vladimiru Putinovi umožnily zůstat v Kremlu i po vypršení současného mandátu. V případě přijetí ústavní novely by nyní sedmašedesátiletý prezident – pokud se rozhodne znovu kandidovat a pokud jej voliči zvolí – mohl setrvat ve funkci až do května 2036. Problém je, že volby v Rusku jsou spíše fraškou. A tak už od začátku byl jasný výsledek voleb.

Důkazů o podvodu je hned několik. Například Ruská televize v Mordvinsku (NTM, Národní televize Mordvinsko) dělala report z hlasování a v reportáži uvedla, jak je hlasování čestné a nijak se v něm nefalšuje. „Aby u nikoho nevznikaly pochybnosti o legitimnosti průběhu procesu hlasování…,“ odříkává hlas v komentáři, zatímco na obrazovce běží detail s rukou členky volební komise, která přímo před kamerou nacpala do urny paklík volebních lístků. Upozornil na to znalec ruského prostředí Roman Malinka na Twitteru.

Ruský projekt Readovka také upozorňuje, že například Yael Ilyinskyová, ruská občanka žijící v Izraeli, dokázala hlasovat o ústavních změnách třikrát. Poprvé se žena zúčastnila elektronického hlasování, poté na ruském velvyslanectví v Tel Avivu a pak i na konzulátu v Haifě. Podobná věc se stala i moderátoru Pavlu Lobkovovi, který hlasoval o změnách ústavy dvakrát.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.