Petr Žantovský je český novinář, publicista, komentátor a vysokoškolský pedagog, který mimo jiné 28. října 2017 dostal z rukou českého prezidenta Miloše Zemana medaili 1. stupně Za zásluhy v oblasti kultury a školství. Připomeňme, že svou habilitační práci na Fakultě masmédií Panevropské univerzity v Bratislavě obhajoval směšně dva dny před tím, než nabyla platnosti smlouva mezi Českou republikou a Slovenskem o vzájemném uznávání a rovnocennosti dokladů o vzdělání, kvůli které by jeho habilitace mohla v českých zemích ztratit váhu. Panevropská univerzita je přitom známá svými podivnými praktikami.

Petr Žantovský se 22. prosince v Parlamentních listech obul do těch, kteří 18. prosince uctili památku na Jungmannově náměstí. „Po zájmu veřejnosti bažící pánové Halík s Hermanem statovali na tristním pokusu o pietu k poctění Václava Havla v Praze na Jungmannově náměstí. Zřejmě si slibovali veliký mediální ohlas, avšak přihlíželo jim jen pár jedinců, což se nepodařilo zakrýt ani tak přátelsky naladěnému médiu, jako je TV Seznam.  Celé to ochotnické divadlo vzpomínku na prvního polistopadového prezidenta spíše zesměšnilo. Před lahůdkářstvím stál jeden harmonikář, do mikrofonu moralizoval Halík, lidé kolem něj nevšímavě procházeli, tak absurdní kus by nevymyslel ani sám dramatik Havel,“ napsal pro Parlamentní listy.

Problém je ten, že Žantovský psal o akci, o které si evidentně nezjistil ani základní informace. Je totiž snadno dohledatelné, že akce Svíčka pro Václava Havla, o které Žantovský píše, byla celodenní. „Kdyby mediální odborník komentoval akci, kterou viděl na vlastní oči, nebo o které si alespoň něco málo zjistil, všiml by si, že celá Svíčka pro Václava Havla je koncipována jako celodenní akce, tedy lidé přicházejí a odcházejí. A kdyby se byl opravdu zajímal, potom bychom mu rádi poskytli odhad návštěvnosti, pro který máme velmi jednoduchý podklad. Totiž počet svíček, které jsme za celý den rozdali. Bylo jich přes 500, a to si pochopitelně každý návštěvník pro svíčku nepřišel k organizátorům, někteří si svíčku přinesli s sebou,“ podotkl hlavní organizátor vzpomínky Jakub Bouček.

Dalším faktem je, že Žantovský psal „recenzi“ na akci, na které vůbec nebyl. „Za komentář stojí ale ještě jedna drobnost. Kdyby totiž mediální odborník Petr Žantovský přes Jungmannovo náměstí alespoň prošel, všiml by si jedné věci. Jím zmiňované lahůdkářství zde již pěkných pár let nenajdeme. Ale proč neokomentovat něco, kde komentátor nebyl, že? A snad jen pro informaci pana Žantovského, onen harmonikář byl nevidomý spisovatel a sochař Ján Rakytka,“ dodává Jakub Bouček.

Mimochodem. Srdce na Jungmannově náměstí zůstalo i přes Vánoce a lidé tam chodili zapalovat svíčku i další dny.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.