Na osmi zkoumaných webech šířících dezinformace, konspirační teorie a další problematický obsah bylo mezi 18. dubnem a 1. květnem publikováno 492 textů věnujících se pandemii koronaviru.1 Počet textů věnovaných tomuto tématu tak zůstává přibližně stejný jako v minulém období. Web Důležité24 začal být opět aktivní a publikoval dva příspěvky, z nichž jeden byl věnován pandemii.

Popisovaná témata

Na rozdíl od minulých týdnů byly tématem sledovaných webů nejen zdravotní a politické dopady pandemie, ale také její vliv na světovou ekonomiku (zmíněn ve 41 textech). Pozornost byla věnována zejména výraznému propadu cen ropy a reakcím nejvíce zasažených států, kterými se zabývala více než třetina textů věnujících se ekonomickým tématům.

Pokračovala kritika Evropské unie (zmíněna v 37 textech), která byla – podobně jako v předchozích týdnech – vykreslována jako zbytečná instituce. Web Protiproud například tvrdil, že EU se místo akutních problémů způsobených pandemií věnuje nepodstatným tématům jako jsou uprchlické kvóty, což dále posiluje nesoulad mezi členskými státy.

Na sledovaných webech se objevovala také kritika slovenského premiéra Igora Matoviče a jeho vlády (zmíněna v 17 textech). Zejména byl připomínán nákup údajně předražených rychlotestů. Na webu AC24 byl publikován článek, v němž bývalý soudce slovenského Nejvyššího soudu Štefan Harabin kritizuje premiéra Matoviče za pokračování instance údajně zdraví škodlivých 5G sítí pod rouškou koronakrize.

Ve 21 textech se objevily konspirační teorie. Podle jedné z nich Turecko plánuje využít nakažené migranty jako biologickou zbraň proti zemím EU. Stále se také objevovala teze o zneužití pandemie ke zvýšení kontroly nad obyvatelstvem pomocí očipování či různých podob povinných potvrzení o bezinfekčnosti. Několik sledovaných webů citovalo rozhovor europoslance Ivana Davida pro Parlamentní listy, v němž se mimo jiné objevilo tvrzení, že virus byl vyvinut uměle. Podle Davida má pandemie sloužit k vysvětlení nastalé ekonomické krize, kterou ve skutečnosti způsobili nezodpovědní bankéři.

Výhled do příštích týdnů

Obecnější úvahy o dopadech pandemie na světovou politiku dostaly v tomto období jasnější obrysy. Zejména byla věnovaná pozornost vzrůstajícímu napětí mezi Spojenými státy a Čínou (zmíněno ve 12 textech). Zmiňována byla například kritika Číny americkými představiteli za zatajování informací o průběhu pandemie a viru samotném. Dále se objevovaly spekulace, zda USA plánují přikročit od kritickým prohlášení k ekonomickým nebo diplomatickým akcím. Vzhledem k tomu, že se dá očekávat další růst napětí mezi USA a Čínou, sledované weby tomuto tématu jistě budou věnovat pozornost i v dalších týdnech.