V neděli 20.9. se po sociálních sítích začala šířit zpráva o otravě ryb na řece Bečvě. Příspěvky a fotografie ukazují tisíce uhynulých ryb. Kontaminační mrak od Choryně na Vsetínsku až do Přerova, v úseku o délce 38 kilometrů. Zatím není prokázán viník otravy a náš článek rozhodně nechce spekulovat, zda za otravou stojí společnost DEZA nebo ne. Jedno je však jisté. Společnost ve svých vyjádření lhala.

Česká inspekce životního prostředí zjistila, že látkou, která v neděli unikla do Bečvy, je kyanid. Největší podezření padlo na valašskomeziříčskou chemičku DEZA, která spadá do holdingu Agrofert. „Stoprocentně trváme na tom, že znečištění od nás nepochází. Už to potvrdila i inspekce životního prostředí,“ řekl mluvčí společnosti Karel Hanzelka. DEZA je výrobcem aromatických uhlovodíků a dalších chemikálií. „S kyanidy nemáme nic společného. Naše výrobní spektrum je zcela jiného charakteru,“ dodal Hanzelka.

Jenže minimálně tato druhá část není pravdivá. Zmínka o kyanidu se objevuje přímo v novinách zaměstnanců společnosti DEZA s názvem Valašský chemik. Ve zde zveřejněném úvodním slově předsedy představenstva společnosti z ledna 2018 sepíše, že „v loňském roce došlo k přepracování projektu, ve kterém bylo navrženo efektivnější technické řešení odbourávání kyanidů.“ Jak navíc uvádí výroční zpráva chemičky DEZA z roku 2015, k výrobě kyanidu zde přímo nedochází, přesto je tato látka ve společnosti odbourávána. „Z běžně dostupných informací tak vyplývá, že DEZA sice kyanid nevyrábí, ale je nucena ho odbourávat, protože vzniká při zpracování dehtu a benzolu, který je pro ni klíčovou vstupní surovinou,“  konstatuje europoslanec Alexandr Vondra.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.