Současná koronavirová pandemie je pro nejrůznější lidi ideální příležitostí, aby se na ní se na ní svezli a vydělali si nějaké peníze. Nebrání se při tom šířit i dezinformace.

Příkladem může být například web Událostiextra.cz. Pod rouškou „zpravodajství“, kdy bez vědomí redakce web přebírá články například z webu Hlídací Pes, šíří dezinformace. Například hoax o Sucharitovi Bhakdim, o kterém náš web psal a ověřoval ho i projekt Demagog.cz. V jiném článku se zase diví, že se neuvádí počet nemocných na COVID-19, ale počet nakažených. Důvod je samozřejmě jasný. K propuknutí nemoci u nakaženého může dojít i později a není v síle hygieniků zjišťovat, zda u někoho propuklo onemocnění a nebo ne, nehledě na to, že se jedná o subjektivní záležitost. Za webem stojí David Bárta z Rudné. Zajímavostí je, že v roce 2014 kandidoval za hnutí ANO.

Druhým webem je Kanál 22. Šíří například nesmysly o Billu Gatesovi nebo dezinformační video Plandemic. Za druhým zmíněným webem stojí Jan Bergmann z Prahy.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com