„Neexistují žádné věrohodné důkazy o tom, že dav, který zaútočil na Kapitol, byl infiltrován nebo veden maskovanými aktivisty Antifa. Ukázalo se, že konkrétními jedinci, o kterých se tvrdilo, že jsou aktivisty hnutí Antifa, byli ve skutečnosti příznivci Donalda Trumpa,“ to je závěr analýz serveru PolitiFact, který se těmito konspiračními teoriemi zabýval.

Asi nejviditelnějším zástupcem hnutí QAnon, které zaútočilo na Kapitol, byl muž přezdívaný QŠaman, vlastním jménem Jake Angeli ze státu Arizona. Krátce po odstartování potyček se v souvislosti s ním na sociálních sítích začala šířit obvinění, že on a další lidé ve skutečnosti vůbec nejsou Trumpovi zastánci, ale že násilnosti rozpoutala “antifa” – souhrnný pojem pro krajně levicové militantní skupiny, proti kterým se Trumpovi voliči a podporovatelé vymezují.

Záhy se ale potvrdila Angeliho skutečná identita, a to mimo jiné díky rozsáhlým obrazcům na jeho polonahém těle. „Jsou to tetování ze staroseverské mytologie. Shora Valknut, Yggdrasil a Thorovo kladivo,“ vysvětlil pro Aktuálně.cz Jan Charvát, odborník na extremismus a subkultury z pražské Univerzity Karlovy. „Jde o symboly, které jsou oblíbené u krajní pravice, protože severskou mytologii využívala německá třetí říše,“ dodává. Nebyl to jediný odkaz na nacistický režim Adolfa Hitlera. Na záběrech videokamer se objevil i muž, který do sídla obou komor amerického parlamentu vstoupil v tričku s nápisy “Camp Auschwitz” (v překladu “Tábor Osvětim”) a Work brings freedom (“Práce osvobozuje”).

Současně koluje po internetu fotografie, podle níž jsou i další lidé po Angeliho boku také příslušníky hnutí Antifa. Jedná se o fotografii, která vypadá, jako by ztotožňovala dva lidi ze skupiny, která obsadila včera Kapitol, se dvěma členy Antify z Filadelfie. Konkrétně ukazuje fotografii, na které jsou dva lidé a tag antifaphilly.org. Reálně jde ale o fotografii, kterou zveřejnila Antifa Philly v roce 2018 a na níž jsou Matthew Heimbach a Jason Tankersley, známí neonacističtí aktivisté. Nejde tedy o členy Antify, ale naopak o neonacisty, jejichž totožnost filadelfská Antifa zveřejnila. Heimbach je dokonce vedoucí postavou skupiny Národně-socialistické hnutí, která propaguje antisemitské a neonacistické myšlenky. Založil také Stranu tradicionalistických pracujících, hnutí se ale zesměšnilo poté, co byl Heimbach zatčen za násilný útok na svého tchána, který přišel na to, že Heimbach souloží s jeho ženou, svou tchyní. Mimo jiné Heimbach vystupoval i na demonstraci DSSS v Brně v roce 2014. Neonacistů ale bylo v Kapitolu mnohem více, jak ukazují další fotografie.

„Neexistuje žádný důkaz, že by na demonstraci byli aktivisté hnutí Antifa. Konkrétní jednotlivci, o nichž se říkalo, že jsou aktivisty Antify, hnutí ve skutečnosti nepodporují. Jeden muž identifikovaný jako údajný stoupenec Antify, byl známým zastáncem nepodložené teorie o spiknutí QAnon,“ konstatuje Politifact.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.