Během počítání hlasovacích lístků po prezidentských volbách se začaly šířit příspěvky na sociálních sítích, které tvrdily, že byly odevzdány i lístky lidí, kteří zemřeli. Nejčastěji je v této souvislosti skloňován William Bradley z Detroitu. „Volební podvod? 118letý muž, který zemřel v roce 1984, hlasoval ve volbách v roce 2020,“ ptá se například dezinformační web AC24.cz. „Jejda! Ve volbách v USA volili Demokratickou stranu voliči, kterým je 120 let, nebo už jsou dávno po smrti,“ konspiruje známý dezinformátor Ondřej Höppner na webu Arfa.cz.

Vysvětlení je samozřejmě prostší. Detroitský volič jménem William Bradley řekl webu PolitiFact, že hlasoval poštou (korespondenčně). Řekl, že mu byl také zaslán hlasovací lístek pro jeho mrtvého otce se stejným jménem, ​​ale tento hlasovací lístek vyhodil. Úředníci se následně dopustili administrativní chyby v záznamu hlasování a hlas přiřadili zemřelému.

Stejná chyba se stala i v případě dalších několika voličů. Donna Brydgesová žije v Ludingtonu v Michiganu a je jí 75 let. June Aiken žije v Jacksonu v Michiganu a je mu 55 let.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.