V souvislosti s epidemií SARS-CoV-2 se začíná šířit narativ o tom, že se prý vůbec nemluví o sezonních onemocněních, především o chřipce. Má za tím stát přílišná pozornost, která je věnována onemocnění COVID-19. Tento narativ šíří například dezinformační web Arfa.cz, ale také například Hitrádio.

Státní zdravotnický ústav samozřejmě epidemiologickou situaci sleduje. O chřipkové sezoně 2020/2021 vydává pravidelné týdenní reporty. Nutné dodat, že chřipková sezona ještě nezačala. Například vloni se zvýšeným výskyt chřipkových virů začal objevovat kolem 51. týdne. Chřipka se šíří především v zimě, nejčastěji tedy v prosinci, lednu a únoru.

Že současná epidemiologická situace není zatím komplikovaná jinými respiračními onemocněními, lze přisuzovat také epidemiologickým opatřením. Ty samozřejmě brání šíření všech respiračních virů. Kvůli pandemii koronaviru také vrostl zájem o očkování proti chřipce. Právě argument, že se blíží chřipková sezóna je jedním z důvodů pro přílišné neuvolňování epidemiologických opatření. I v případě, že by přítomnost viru SARS-CoV-2 ve společnosti dále klesala, chřipková epidemie by mohla situaci v nemocnicích výrazně zkomplikovat.

Na závěr jedna dobrá zpráva. „Při onemocnění chřipkou nemůžete onemocnět covidem, protože při chřipce se vám v těle vytváří interferon, který přetrvává ještě přibližně tři týdny po odeznění onemocnění a po tuto dobu chrání jedince před koronavirem,“ vysvětluje MUDr. Igor Karen, člen Národní imunizační komise (NIKO) ministerstva zdravotnictví a Místopředseda pro profesní záležitosti Společnosti všeobecného lékařství ČSL JEP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.