Začátkem příštího roku se znovu na Slovensku uskuteční prezidentské volby. Současný prezident Andrej Kiska na jaře 2018 oznámil, že nebude kandidovat do druhého volebního období. První kolo voleb se může konat nejpozději 9. března 2019. Kandidaturu zatím oznámilo 14 osobností. Jedná se jak o zkušené politiky, tak nováčky.  

První, kdo ohlásil kandidaturu, byl Radovan Znášik. Znášik má za sebou diplomatická studia v Londýně, po kterých na šest let nastoupil na Ministerstvo životního prostředí. Podařilo se mu získat stipendium japonské vlády a v Tokiu studoval veřejnou správu. Do Turkmenistánu zase zavítal v rámci vysunutého pracoviště Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Sbírá podpisy za vypsání referenda, kterým chce na Slovensku posílit demokracii. Ptal by se v něm na změnu volby generálního prokurátora, zavedení takzvaného občanského věta, kdy by občané mohli vetovat parlamentem navrhované zákony. Demokracie se podle něj začíná a končí volbami, a proto by měl být občanům dodat nástroj, který by tak mohl ovlivňovat dění v parlamentu.

Kandidovat chce také předseda MOST-HÍD Béla Bugár. Bugár je významnou politickou osobností maďarské menšiny na Slovensku: v letech 1992 až 1998 předseda MKDH, poté mezi lety 1998 a 2007 předseda SMK-MKP, v současné době je i místopředsedou Národní Rady SR.

Dalším ostříleným kandidátem na post prezidenta je František Mikloško. František Mikloško se v listopadu 1989 stal členem Koordinačního výboru Veřejnosti proti násilí. Do července 2010 byl poslancem Národní rady SR. Byl členem výboru pro lidská práva, národnosti a postavení žen. V slovenském parlamentu působil jako jediný poslanec nepřetržitě už od 1. března 1990. V roce 2004 při prezidentských volbách získal 6,51% hlasů. V roce 2008 opustil KDH a spoluzaložil stranu Konzervatívni demokrati Slovenska. V roce 2009 v prezidentských volbách opět kandidoval za KDS na prezidenta Slovenské republiky. Získal 5,42% hlasů a nepostoupil do druhého kola.

Novým kandidátem bude například slovenský podnikatel a novinář Martin Daňo. Daňo se stal známým díky svým videím na YouTube. Angažuje se za větší transparentnost státu. Jeho kritici tvrdí, že někdy své úsilí přehání a jeho aktivita hraničí se šikanou.

Podle některých průzkumů se jeví jako jeden z favoritů Štefan Harabin. Harabin do roku 2014 působil ve funkci předsedy Nejvyššího soudu Slovenské republiky. V první vládě Roberta Fica zastával v letech 2006–2009 funkci místopředsedy vlády a ministra spravedlnosti Slovenska. Štefan Harabin se podle kritiků stal zosobněním neduhů slovenské justice. NaHarabin komentuje politické dění, k čemuž využívá médium YouTube. Problém je, že často šíří hoaxy.

Bývalý ministr spravedlnosti za HZDS a bývalý předseda Nejvyššího soudu Štefan Harabin nedávno na svém facebookovém profilu zveřejnil fotografii rukojeti tankovací pistole z pumpy, na níž je stříkačka a text, že „na benzince v BA jsou jehly infikované HIV, tak si dávejte pozor. Je to v tankovací pistoli už našli 5 jehel.“ Jedná se samozřejmě o HOAX, který se šířil v ČR. V květnu také šířil hoax ohledně Marrákešské deklarace. „Z neověřených informací na internetu další černoši z Afriky mají být dovezeni na Slovensko již 1. července 2018 v počtu 11 000,“ napsal na facebooku Harabin. Hoax o dopravení 11 tisíc migrantů se šíří poslední týdny po různých pochybných dezinformační stránkách. Popřelo ji ministerstvo zahraničí, policie i poslanci Evropského parlamentu. Vystudovaný právník také často staší multimiliardářem Georgem Sorosem. „Zřejmě jen přece čeká na souhlas od Sorose,“ reagoval na svém blogu na to, že Dennik N mu nezveřejnil jeho komentář.

Kandidovat chce také Marian Kotleba. Marian Kotleba je představitel (volební lídr) Ľudovej strany Naše Slovensko, poslanec Národní rady Slovenské republiky. V minulosti působil jako vůdce nacionalistického politického hnutí Slovenská pospolitosť (2003-2007), které bylo v roce 2006 rozpusštěno nejvyšším soudem pro jeho extremistické politické tendence a rozpor s ústavou. Při setkání oslavujícím 70. výročí založení Slovenského státu které se konalo v Bratislavě, Marian Kotleba v projevu řekl: „vyskúšajme si teraz demokraciu v praxi“ a zakřičel „Na stráž!“ (pozdrav používaný slovenskými gardisty za druhé světové války). Po tomto incidentu ho odvedla policie. Krajská policejní mluvčí Tatiana Kurucová zásah vysvětlila takto: „Mariána Kotlebu, který je stíhán na svobodě, policie obvinila z trestného činu podpory a propagace skupin směřujících k potlačování základních práv a svobod.“

Dalšího přečinu se dopustil v roce 2017. „Slovenská policie obvinila Mariana Kotlebu, šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidové strany Naše Slovensko (LSNS), z extremismu, informoval v pátek informační server Plus JEDEN DEŇ. Kotleba v březnu předal sociálně slabé rodině šek ve výši 1488 eur. Číslovka přitom odkazuje na neonacismus. Banskobystrickému županovi hrozí trest vězení od šesti měsíců do tří let.

Číslo 14 zastupuje 14 slov anglické věty, jejíž český překlad zní: „My musíme chránit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“ Jejím autorem je americký pravicový extremista David Lane, který byl v roce 1985 za své zločiny v USA odsouzen na 190 let do vězení,“ píší Lidovky.cz.

Dění na Slovensku budeme i nadále sledovat a přinášet zajímavé informace týkající se voleb.

 Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.