Vitalij Bespalov (26) je původním povoláním novinář. Čtyři měsíce pracoval v Internet Research Agency, která se proslavila jako jedna z takzvaných ruských farem trollů. Jejich úkolem je vytvářet v kyberprostoru obraz světa, který odpovídá geopolitickým cílům Ruska.

Internet Research Agency na první pohled vypadá jako jedna z mnoha IT firem sídlících v Petrohradě. Střídají se tam denní směny s nočními, lidé zde pracují s počítači ve velkém otevřeném prostoru. Tato agentura je však na rozdíl od jiných odpovědná za dezinformační obsah, který před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 vidělo 126 milionů lidí.

Bývalý zaměstnanec této agentury Vitalij Bespalov je přesvědčen, že za její financováním stojí lidé blízcí prezidentovi Putinovi. O její práci se rozhodl promluvit veřejně.

Bespalov do Internet Research Agency nastoupil v roce 2014. Krátce předtím došlo k anexi Krymu a začala ruská agrese na východě Ukrajiny. Jeho práce spočívala převážně v shromažďování internetových článků o dění na Ukrajině a jejich následném přepisování. Fakta v článcích nechával, ale měnil klíčová slova. Z “teroristů” udělal “povstalce”, z “ukrajinské armády” zase “národní gardu”. Kritizovat Rusko samozřejmě nemohl. Následně předělané články uveřejňoval na portálu worlukraine.com.ua. Koncovka ua měla značit, že webová doména je ukrajinská. Denně měl takto přepracovat a zveřejnit 20 článků a to vše za měsíční plat v přepočtu kolem 900 dolarů.

Čtyřpatrová budova, v níž Bespalov pracoval, se nachází na petrohradské adrese Savuškina 55. Zaměstnanci pracovali odděleně na jednotlivých patrech. Na třetím patře psali blogy, které měly cíleně démonizovat Ukrajinu a hájit Kreml. Autoři v nich většinou předstírali, že jsou Ukrajinci a stěžovali se na hrozné životní podmínky na Ukrajině. Případně předstírali, že jsou Američané a kritizovali politiku prezidenta Obamy vůči Rusku.

Jiní zaměstnanci zas na prvním patře tvořili falešné novinové články, na které se měly odvolávat blogy napsané na třetím patře. Pracovníci na čtvrtém patře psali různé kritické komentáře a příběhy pod falešnými profily na sociálních sítích. Na druhém patře sídlilo oddělení sociálních médií, jehož členové vytvářeli různé obrázky a meme podporující ruskou politiku.

Nějakou dobu měl Bespalov za úkol vytvářet falešné profily na sociálních sítích, které by podpořily ruský postoj a politiku. “Jeden účet, který existoval poměrně dlouhou dobu použil profilové fotografie moskevského novináře,” řekl Bespalov NBC News. “Takže si můžete například představit situaci, že se přihlásíte na Facebook a najednou tam uvidíte účet s vašimi fotografiemi, ale pod cizím jménem a identitou,” řekl. “A tento falešný profil píše z tohoto účtu, že “Fašisté na Ukrajině zabíjejí ruský lid” a je tam odkaz na nějakou vymyšlenou zprávu a díky tomu, že je tam vaše fotografie, jste pod tím de facto podepsaný.”

“Bylo nám řečeno, že profily mladých žen jsou sledovány častěji,” řekl Bespalov pro NBC News. “Měli jsme tedy za úkol vytvořit účet s nějakým jménem, příjmením, městem a dát na něj jakoukoli fotografii atraktivní dívky, kterou jsme našli na internetu. Následně už stačilo jen přidávat nejrůznější odkazy a články na profil. Nakonec byly falešné profily dívek zablokovány a musel si začít znovu.”

Bespalov tvrdí, že zaměstnanci mezi sebou neměli prakticky žádný osobní kontakt. “Mohli jste tam pracovat i půl roku, vyrábět falešné zprávy, ale nemuseli jste vůbec mít příležitost promluvit s ostatními, kteří je tvořili také.” V prvním patře pracovali většinou bývalí novináři, kteří se dívali na pracovníky z jiných pater povýšeně, protože to byly často jen mladí lidé bez žurnalistického vzdělání. Na této farmě podle Bespalovova převažovali mladí lidé ve věku 25 až 30 let. Většinu tvořily ženy.

Po pár týdnech bylo Bespalovovi jasné, že úkolem jeho zaměstnavatele je “vzbudit nechuť vůči Ukrajině a USA a rozšířit mezi lidi hněv”. Nakonec z “agentury” odešel a veřejně začal mluvit o její činnosti. Výsledkem bylo několik výhružných telefonátů. Dnes žije stále v Petrohradě a tvrdí, že na sociálních sítích už ničemu nevěří.

Kreml však všechny informace o existenci farem trollů a možném propojení na nejvyšší vládní špičky vytrvale odmítá. Dělá to i přesto, že s důkazy o jeho zasahování do prezidentských voleb nemají jen USA, ale také Velká Británie v souvislosti s dezinformační kampaní před brexitem nebo španělská vláda s šířením falešných zpráv o Katalánsku.

Zdroje:

Russian troll describes work in the infamous misinformation factory
https://www.nbcnews.com/news/all/russian-troll-describes-work-infamous-misinformation-factory-n821486

Mladý Rus prehovoril o svojej skúsenosti s prácou na farme trollov.

Mladý Rus prehovoril o svojej skúsenosti s prácou na farme trollov.

Zpracoval Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.