“Tady nejde o cenzuru. Jde o označování nepravdivých nebo zavádějících informací, které mohou způsobit veřejné škody.”

To napsala Věra Jourová, která má v exekutivě Evropské unie na starosti mimo jiné boj s dezinformacemi. Česká politička dodala, že podporuje snahu společnosti Twitter o “transparentní, jasnou a konzistentní” politiku nakládání s problematickými příspěvky.

Trump minulý týden vydal exekutivní příkaz, jehož cílem je podle prezidenta chránit svobodu projevu, kterou mohou sociální sítě označováním příspěvků narušovat. Šéf Bílého domu se snaží pomocí příkazu změnit způsob využívání zákona, který dává společnostem Facebook, Twitter, YouTube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy.

“Rolí veřejných úřadů je zajistit ochranu základních práv online i offline. Tato práva chrání všechny občany, nejen ty mocné,” uvedla k americkému sporu Jourová.

Evropská komise se dlouhodobě snaží přesvědčovat velké sociální sítě, aby odstraňovaly příspěvky, které porušují zákon, případně označovaly ty zavádějící a usnadňovaly lidem cestu ke spolehlivým zdrojům ověřených informací. Velké firmy včetně Twitteru se ke spolupráci zavázaly v dobrovolném kodexu před čtyřmi lety. Komise jejich počínání pravidelně vyhodnocuje. Podle Jourové se přístup společností postupně zlepšuje, stále má však rezervy. To se projevilo například během nástupu pandemie covidu-19, kdy po internetu kolovala řada zavádějících informací.

EK dnes podle listu Financial Times hodlá zahájit veřejnou konzultaci k chystanému návrhu nařízení o digitálních službách, které by mimo jiné mohlo v budoucnu stanovit přímou odpovědnost internetových platforem za jejich obsah.

Zdroj: ČTK
Napsal: Petr Nutil

Trump vede válku s Twitterem, protože si dovolil ověřovat jeho statusy

Americký prezident Donald Trump obvinil sociální síť Twitter z porušování svobody slova, cenzury a zasahování do průběhu amerických prezidentských voleb, které se budou konat v listopadu. Prezident k tomu přidal ještě varování, že pokud to bude pokračovat, tak prezidentským dekretem zruší sociální sítě nebo alespoň radikálně změní jejich fungování.

Hysterická reakce Trumpa se však nelíbila i jinak loajálním republikánům, a navíc se přidaly i hlasy právníků, podle nichž prezident nemůže měnit zákony svými dekrety. Trump tak zařadil zpátečku a ohlásil alespoň kontrolu a revizi zákonů týkajících se sociálních médií s tím, že později by je kongres mohl změnit.

Důvod je jasný. Prezident Trump má problém s fakty a rád manipuluje nejen na této sociální síti. Trump zveřejnil dva tweety, v nichž kritizoval plán Kalifornie, která chce z důvodu pandemie COVID-19 zavést korespondenční hlasování. Podle něj tato možnost povede k masivním podvodům. „Toto budou zmanipulované volby,“ napsal Trump. Twitter tvrdí, že Trump svými vyjádřeními porušil pravidla, která zakazují „manipulaci a zasahování do voleb.“ A tak vyskakovacími oknem upozornil, že jde o nepravdivá tvrzení. Jak doplnil zakladatel Twitteru Jack Dorsey, Trump zaváděl a tím navozoval dojem, že v Kalifornii se nebudou muset voliči registrovat, což rozhodně není pravdou.

Následně Twitter jeden z jeho příspěvku dokonce i zablokoval. Šlo o příspěvek Donalda Trumpa, ve kterém americký prezident pohrozil střelbou demonstrujícím v Minneapolis. Výrok „Kde se rabuje, tam se střílí.“ Twitter skryl s tím, že „porušil pravidla o glorifikaci násilí“. Bylo to potřetí během tří dnů, co Twitter doprovází prezidentova vyjádření buď vysvětlivkami a varováním, nebo rovnou skrytím.

Zdroje:

Antipropaganda.sk

Deník N
Napsal: Jan Cemper