Ekonomická analytička Markéta Šichtařová pro Parlamentní listy zpochybnila, že plyn je nástrojem Ruska, jak vydírat Evropu. Její tvrzení se dokonce dostalo do titulku článku: „A co když není pravda tvrzení v EU, že by nám Rusko uškrtilo kohouty s plynem.“

„Co když není pravda, že by nám svévolně Rusko uškrtilo kohouty, jak oficiální prohlášení vyznívají? Co když v realitě si prostě Evropě objednala zhruba o dvě třetiny plynu méně? Ale pokud tomu tak je, pak to znamená, že plynová krize v zimě BUDE, energie budou ještě dražší než nyní. A půjde o vědomé rozhodnutí EU a jejích vlád,“ konstatuje v rozhovoru.

Že tomu tak není se můžeme dozvědět i z oficiálních stanovisek Kremlu. Ty snížené dodávky svádí na technické problémy. Nejprve to měla být nedodaná turbína z Kanady, která snížila dodávky přibližně na 30-40%. Údržba turbín z plynovodu se provádí v Kanadě a vrácení jedné turbíny nedávno Ottawa blokovala kvůli sankcím. Tento incident se však stal těsně před odstávkou celého plynovodu. Po domluvě s Německem Kanada turbínu vrátila a je již údajně na cestě do Ruska. Rusko omezilo dodávky plynu poté, co Evropa uvalila sankce na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu. Putin také dle dw.com upozornil, že další turbína na údržbu by měla být odeslána na konci měsíce, a to by mohlo znamenat další snížení kapacity. Nyní snížila průtok na 20 %. Krácení dodávek Rusko zdůvodnilo tím, že po problémech s první turbínou musí odstavit další kvůli údržbě. Podle Německa, které je hlavním příjemcem plynu z tohoto zdroje, však žádný technický důvod k omezení kapacity neexistuje.

Je tedy jasné, že i současné snížení na 20 % je součástí hry Ruska se snahou vydírat Evropu. „Rusko využívá energii jako zbraň, a proto v každém případě, ať už jde o částečné přerušení dodávek ruského plynu, nebo úplné zastavení, Evropa musí být připravena,“ řekla Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise.

Evropská komise tento týden také naléhala na všechny země EU, aby se v nadcházející zimě snažily snížit spotřebu zemního plynu o 15 %. To by Evropě mělo zajistit to, že přežije zimu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.