Jak jednoduché je vytvářet manipulace, tedy zveřejňovat zavádějící obsah, se můžeme přesvědčit i v následujících třech případech.

Na Facebooku vypuklo velké rozhořčení. Způsobila ho jedna věta, která se objevila ve vstupu v pátečním vysílání CNN Prima News. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr mluvil o uvolňování současných opatření proti šíření koronaviru a v krátkém střihu pronesl: „S dětma zacházet jako s nebezpečným odpadem.“ Jenže podle Jaroslava Flegra byl citát vytržen z kontextu. Že byl nešetrně „ukončen“, je zřejmé z videa upozorňujícího na nešťastný výrok.

„Byla to odpověď na otázku, co mají dělat učitelé v důchodovém věku s bezpříznakovými, a přitom potenciálně nakažlivými žáky, až se zase obnoví prezenční výuka. A věta pokračovala: ´tím nemyslím, že by se měly zavřít do igelitových pytlů a odvézt do spalovny, ale že by se k nim neměli přibližovat a dotýkat se jich,“ upozornil na kontext svého výrok Flegr. Na správný kontext výroku upozornil dokonce i jinak velmi kontroverzní web Parlamentní listy nebo Eurozprávy.

„Velký poprask v Německu! V Augsburgu znovu ověřili 60 pozitivně testovaných vzorků a z toho 58 bylo falešně pozitivních!! Pouze 2 lidi byli opravdu pozitivní na koronavirus,“ hlásí příspěvek na Facebooku, který má tisíce sdílení. Ano, událost se skutečně stala. Jednalo se však o výjimečnou chybu. Podle agentury Reuters vysvětlil výkonný ředitel augsburské laboratoře MVZ chybu nedostatkem činidel. Vzhledem k tomu, že je výrobce nedodal, se laboratoř musela uchýlit k jinému způsobu ověřování, který byl zjevně nesprávný. „Vzhledem k vysokému počtu vzorků a nedostatku příslušenství nebylo možné ve všech případech pohotově zkontrolovat pozitivní výsledky,“ citují noviny manažera. A bavorská veřejnoprávní televize BR.de dále píše: „K falešným pozitivním výsledkům může laboratoř dospět, přestože proces provádí správně. Ale jen velmi zřídka. Stávající testy PCR se neprovádí s přesností 100 %, jejich přesnost je 98 %.“

Účet „Miro Blokovaný“ zase na Facebooku publikoval video z Vídně z 31.10.2020. Na něm jsou vidět plné ulice lidí a rovněž i plné restaurační zahrádky. Jenže sobotní video bylo posledním záchvěvem před karanténními opatřeními. Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech zavede Rakousko od úterý 3. listopadu zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.