Video Vítejte v Belgistánu bývá jedním ze silných argumentů v protiislámských diskuzích. Jsou ale informace z videa na Youtube objektivní?

Video má ukazovat situaci v Belgii, konkrétně v Bruselu, kde žije čím dál početnější muslimská populace. Muslimové se údajně však již brzy stanou většinou a jejich cílem je zavést právo šaría nebo bojovat proti demokracii. Jsou informace z videa na Youtube objektivní? Z jakých zdrojů autoři vycházejí a kdo se ve videu k situaci vyjadřuje? Lze video vnímat jako přínos do diskuze o islámu v Evropě?

Pozn.: Článek redakce HateFree Culture na základě poznatků historika a scénáristy Víta Poláčka, který v Belgii studoval a pracoval.

Autoři videa

Autorem videa je americký server CBN. Christian Broadcasting Network (CBN) je americká křesťansky orientovaná náboženská televizní síť a produkční společnost. Objektivnost a kredibilitu tohoto kanálu nelze zcela ověřit. Z jejich stránek a Youtube kanálu je patrné, že téma „problémy s islámem“ je u nich celkem časté. Kanál je zaměřen nábožensky, krom videí o islámu a exmuslimech zde najdeme také videa o exhomosexuálech, o studiích léčby homosexuality, o ateistech apod.

 

Daleko zajímavější než samotná společnost je jeden z jejích zakladatelů, americký televizní pastor Pat Robertson, americký mediální magnát, výkonný předseda a bývalý kazatel Southern Baptist. Jde o poměrně kontroverzní postavu. Na Wikipedii mimochodem najdeme také záložku Pat Robertson controversies.

Pat Robertson je velkým kritikem islámu, o kterém prohlašuje, že nejde o náboženství, ale o násilný politický systém usilující o svržení světových vlád a o získání světové nadvlády. Muslimové jsou podle něj pobláznění fanatici, jejichž motivací je démonická síla. Robertson je také velmi kritický vůči hinduismu (démonické náboženství uctívající modly a stovky miliónů božstev, které přivádí národ do otroctví), feminismu (feminismus je podle něj socialistické anti-rodinné politické hnutí, které povzbuzuje ženy, aby opustily své manžely, zabíjely své děti, praktikovaly čarodějnictví, zničily kapitalismus a staly se lesbami), akceptování homosexuality (akceptování homosexuality může vést k hurikánům, zemětřesením, tornádům, teroristickým bombovým útokům, případně nárazům meteorů), Skotsku (Skotsko je temná země zaplavená gayi), Keni (při návštěvě Keni musíme být opatrní, lidé tam mají AIDS a mohli bychom ho chytit například z ručníků), ateistům (ve vládě by měli být pouze křesťané a Židé, protože jsou lepší než ostatní) a dalším skupinám (za teroristické útoky 11/9 mohou pohané, potraty, feministky, gayové, lesby, American Civil Liberties Union a People For the American Way.)

belgistan2

Účinkující

Odborník, který ve videu vystupuje, je Sam Van Rooy, který spolu se svým otcem vydal v Belgii knihu Islám. Kritické eseje o politickém náboženství (Islam. Kritische essays over een politieke religie). Oba jsou představiteli a zakladateli hnutí PEGIDA Vlaanderen (VLAGIDA), Vlámské odnože hnutí PEGIDA. Sam van Rooy je mluvčím vlámské nacionální konzervativní pravicové politické strany Vlámský zájem, za kterou také kandidoval do Evropského parlamentu. Strana Vlámský zájem (Vlaams Belang) požaduje rozštěpení Belgie, vlámskou autonomii a vystupuje ostře proti imigrantům a islámu.

Ve videu se objevuje také jeden z hlavních představitelů Vlámského zájmu Filip Dewinter, který má za sebou takové akce, jako návštěvu německého válečného hřbitova, kde chtěl spolu s dalšími členy Vlámského zájmu položit květiny na hroby členů vlámské Waffen SS, kteří kolaborovali v Nizozemsku s nacisty.

Na billboardu ve videu je dcera Filipa Dewintera An-sofie Dewinter, která se vyfotila v plavkách a burce. Plakát má vyjadřovat myšlenku, že žena si v Belgii může vybrat mezi demokracií a islámem.

Muslim vystupující ve videu je extremistický imám Fouad Belkacem, představitel skupiny Sharia4Belgium. Sharia4Belgium není skupina reprezentující belgické muslimy. Jde o teroristickou organizaci, která se proslavila nejen radikálním pojetím Islámu, ale také verbováním rekrutů do války v Sýrii, kteří později bojovali za Islámský stát. Z průzkumu mezi mladými lidmi 15-25 let v roce 2012 vyplynulo, že 68% mladých muslimů si myslí, že Sharia4Belgium dělá muslimům ostudu.

Fouad Belkacem byl v únoru 2015 soudem v Antverpách odsouzen k 12 letům vězení jako vůdce teroristické organizace. Ostatní členové dostali tresty odnětí svobody v celkové výši 150 let. Proces byl velmi zajímavý i tím, že ideový vůdce byl odsouzen k vyššímu trestu, než vykonavatelé jeho myšlenek. Belgie opravdu není zemí, která by ustupovala terorismu a islámskému radikalismu.

Náboženství v Belgistánu

Největší náboženskou skupinou v Belgii jsou křesťané. Ke křesťanství se hlásí přibližně 60% obyvatel. 6% obyvatel se hlásí k islámu, 25-30% je bez vyznání. Zbytek připadá na jiná náboženství – buddhismus, hinduismus a další.

Muslimové obývají především větší města. Například v Bruselu je dle různých zdrojů 20-25 procent muslimů. Islám v Belgii není největší náboženskou skupinou, je největší náboženskou menšinou. Video řeší otázku, zda budou muslimové v Belgii v roce 2030 tvořit většinu. Fouad Belkacem ve videu tvrdí, že ano. Danou informaci prý potvrzují také nevěřící. Krom toho, že žádná ze studií taková data neuvádí, je nesmyslné, že by muslimové jen díky porodnosti dokázali během 15 let zvýšit své zastoupení v populaci ze zhruba 6% na 50% a více (zde navíc není jasné, co konkrétně je většinou myšleno – zda většinové zastoupení muslimů v populaci, či to, že se muslimové stanou největší náboženskou skupinou v zemi). Některé sociologické studie naopak odhadují nárůst muslimské populace v roce 2030 při zachování současných trendů na přibližně 9%. Muslimové se fakticky mohou během desítek let stát největší náboženskou skupinou ve větších městech. Příčinou tohoto jevu je především fakt, že stále méně Belgičanů se hlásí k nějakému náboženství.

Video uvádí, že jsou již dnes muslimové největší náboženskou skupinou v Bruselu. 25 procent muslimů v Bruselu by však mohlo být největší náboženskou skupinou pouze za předpokladu, že by se zrovna v tomto městě hlásilo ke křesťanství méně než 25 procent obyvatel, muselo by zde tedy být více než 50 procent ateistů. Případně bychom k takovým počtům mohli dojít, pokud nebudeme brát křesťanská náboženství jako homogenní skupinu.

Oblíbenost jména Mohamed

Belgie nemá oficiální kalendář a každý si může zvolit pro dítě jméno, jaké chce. Proto jsou počty četnosti jmen nízké.

V roce 2012 se v Bruselu narodilo 19 355 dětí. 49,4 % mělo belgickou matku, 22,3% dětí mělo matku z jiných zemí Evropské unie, 10,2% z Maroka a 6,8% ze subsaharské Afriky. Do roku 2012 byl Mohamed několik let nejoblíbenějším jménem v Bruselu. V roce 2012 překonal Mohameda v prvenství Adam, který si od té doby drží první místo. Důležitá je v tomto případě informace o počtu jmen. V roce 2014 se narodilo v hlavním městě Belgie 233 Adamů a 195 Mohamedů. To znamená, že jméno Mohamed dostalo zhruba procento narozených chlapců.

Zajímavé je, že v originálním znění videa je řečeno, že Mohamed je nejoblíbenějším jménem právě v Bruselu, titulky však slovo Brusel vynechávají a mohou tak vytvářet falešný dojem, že informace o jméně se týká celé Belgie. V celé Belgii byli nejoblíbenějšími chlapeckými jmény v roce 2014 Louis (622), Lucas (619) a Arthur (610). Mohamed se se 489 narozenými vešel do první desítky jako jediné chlapecké muslimské jméno. Nejoblíbenějším dívčím jménem je Emma (653), následovaná Louise a Elise. Typicky dívčí muslimské jméno se v první desítce jmen neobjevilo.

Objektivita a přínos videa

Video staví do protikladu muslimy (nesmyslně reprezentované extremistickou iniciativou Sharia4Belgium) se zbytkem belgické společnosti (reprezentované extrémně pravicovou stranou Vlaams Belang s volebním výsledkem 3,7% ve federálních volbách 2014). Autoři proti sobě staví do sporu dvě extremistické strany a vydávají je za reprezentanty většiny. Vytváří tak falešný dojem, že muslimové a většinová společnost v Belgii jsou stále v opozici a řeší vzájemné konflikty, což však neodpovídá realitě. Šíření takových videí dle nás zklidnění situace a diskuzi nepřispívá, naopak napomáhá vytváření konfliktů mezi lidmi.


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.