Petr Žantovský, který vyučuje o mediálních manipulacích, předvedl praktickou ukázku právě takového postupu. Ve svém (zatím) posledním článku na Parlamentních listech, který věnoval oslavám 17. listopadu 2017 v Praze, píše pod typicky dryáčnickým titulkem První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje:

Aby nezůstal jen u dění kolem 17. listopadu, připomíná jednu mediálně velice důležitou záležitost mezinárodního rozměru. „Je velmi zásadní a myslím si, že zadělává na velmi nebezpečnou situaci. Jak víme, americká administrativa využila zákon o registraci zahraničních agentů, zákon FARA, jenž platí ve Spojených státech od roku 1938 a který přikazuje registraci těch, kteří v zemi reprezentují zájmy cizích států. S interpretací tohoto zákona administrativa USA konstatovala, že ruská státní televize Russia Today a ruský server Sputnik, který je odnoží ruské státní tiskové agentury Rusko dnes, bývalé Novosti, jsou špionážní organizace. A ve Spojených státech jsou tak zařazeny do kategorie agentských nebo špionážních či zpravodajských služeb jiného typu než ryze mediálního,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Nikoho proto nemohlo překvapit, že Ruská federace zareaguje stejným způsobem a učiní v podstatě totéž v odvetě na tuto aktivitu Spojených států.

Náš server se tomuto tématu už věnoval v textu Jan Schneider a ruské mýty o neziskovkách a dokázal, že ruský zákon č. 121-F3 se opravdu týkal pouze neziskových organizací (ačkoli Putinovi zastánci tvrdili něco jiného), což aktuálně dokládá i kvapná jednomyslná (!) novelizace tohoto zákona Státní dumou tak, aby pokryl i zahraniční média působící v Rusku (a svými slovy o odvetě to nechtě dokládá i sám Petr Žantovský). Tedy, abych vysvětlil zcela explicitně: kdyby byl ruský zákon opravdu zrcadlovou kopií amerického, jak u nás v rozporu s pravdou stále tvrdí Jan Schneider, nemuseli by přece v Rusku nic měnit.

Americký zákon se týká subjektů, které působí v zahraničním zájmu. Pan Žantovský se přidržuje zkreslujícího ruského slova agent, které má v ruštině má negativní konotaci „špión“, zatímco americký pojem „foreign agent“ se přesněji přeloží jako „zahraniční zástupce“. Nejde tedy o špionáž, jak nepravdivě tvrdí Žantovský.

Ze stránek amerického ministerstva spravedlnosti jsem teď (18. listopadu, 23:12) pro ilustraci pořídil dva screenshoty, a to jeden pro registrované ruské organizace (už včetně RT a Sputniku), jeden pro české. Nikde se tam ale nevyskytuje ruská rozvědka. Anebo naopak, pokud má pravdu pan Žantovský, je česká prezidentská kancelář špionážní agenturou (i když, kdo ví).

Napsal: Miloš Kadlec

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.