O rozhovoru Marie Bastlové s Václavem Klausem mladším na televizi CNN Prima News 14. září 2020 jsme již psali. Tentokrát se k němu vracíme a rozebereme pasáž věnovanou některým kandidátům Trikolory.

Uvádíme přepis rozhovoru od času 5:15

BASTLOVÁ: Co dělají lidé spojení s extrémismem na vašich kandidátkách pro krajské volby?
KLAUS ML.: No, spojení s extremismem, to je zase věc. Naši kandidáti jsou lidé, kteří v drtivé většině v politice nikdy nebyli, jsou to primáři nemocnic, ředitelé škol, univerzitní profesoři, lidé ve sdružení postižených a podobně a mezi nimi je třeba na nějakém 50. místě nějaký pán, který v mládí s někým chodil do hospody, a noviny nás honí, že je to jakýsi extrémista. Já musím říct, že třeba pan poslanec Bartoš, předseda Pirátů, je na spoustě fotek v Antifě, což je extremistická organizace, která mlátí lidi, a je to předseda respektované parlamentní strany. Čili já bych byl jenom proto, abysme byli fér a jinak vždycky můžeme něco sledovat. Teď jsem tady na debatě v Krakově, kde vystupuje pan Landa, jo, čili pro někoho je to člověk, jehož písničky jsou extrémní, ale hrají ho mainstreamová rádia a já si myslím, že to je slušný člověk a táta vod rodiny, čili to je velice těžké, takovéto nálepkování, já ho moc neuznávám. Když tak děláte rozhovor se mnou, tak se ptejte mě na moje názory, ale já skutečně ani neznám všech 380 lidí na naší kandidátce.
BASTLOVÁ: Já se vás, pane poslanče, ptám na vaše hnutí, a protože dělám rozhovor s vámi, tak vynechám Ivana Bartoše, předsedu Pirátů, a věci k němu vázané a vrátím se k hnutí Trikolora. Ti lidé, co se znají z hospody, nebo jak jste to řekl, na tom padesátém místě kandidátky, abychom hovořili konkrétně. Na 19. místě kandidátky ve středních Čechách máte thaiboxera Ondřeje Hutníka, který vystoupil ve videoklipu Filipa Vávry, který je zakladatelem organizace Národní odpor, která figuruje ve zprávách BIS, my ho vidíme na obrazovce. Co na to říkáte, pane poslanče?
KLAUS ML.:  Pana Ondřeje Hutníka znám, je to reprezentant v silových sportech, v boxu, je to slušný člověk, táta od rodiny a majitel gymu a vystoupil v nějakém klifu. Čili tímto způsobem já tady za chvíli skončím, půjdu do hospody, tam určitě budou sedět nějaký lidé, kteří potom sedí třeba s Frantou Jetelem, který se zná nevím s kým a takhle můžete ukádrovat k smrti úplně každého. Čili zase na kandidátce Topky je pan Telička, bývalý komunista, to je samozřejmě taky extremismus, člověk, který pomáhal Bakalovi…
BASTLOVÁ: Tak já s dovolením, pane poslanče, přikročím k dalšímu kandidátovi na vaší kandidátce. Tentokrát v Libereckém kraji na 14. místě kandidátky je Jan Kopal, který byl šéfem ultrapravicové skupiny Národně sociální blok. Byl v roce 2017 dokonce vyloučen pro své extremistické názory z hnutí SPD. Co dělá tento muž na vaší kandidátce, pane poslanče?
KLAUS ML.: No podívejte, paní redaktorko, řada těchto kandidátů na naší kandidátce není, my jsme to také nevěděli, ale na druhou stranu já nechci každého kádrovat k smrti, že v 17 měl nějaké názory, potom jaksi dospěl, založil rodinu, normálně se živí a má nějaké názory jiné. Čili skutečně takhle můžeme pokračovat u každého. Pan poslanec Kalousek recitoval ve svazáckém stejnokroji na aktivu bezpečnostních složek. A je to lídr liberální opozice. Čili jenom buďte fér a útočte i na ty ostatní.
BASTLOVÁ: Mě by zajímal Jan Kopal. Váš kandidát na vaší kandidátce.
KLAUS ML.:  Tak my nechceme lidi a taky tam nemáme lidi s nějakou kriminální minulostí a tak dále, ale zase na druhou stranu nemůže ukádrovat každého anebo každý kraj, který si dělá kandidátku, do bezvědomí. Já kdybych to věděl, tak tam řadu těchto lidí samozřejmě vyškrtneme, ale teďka jaksi co s tím dělat?
BASTLOVÁ: Takže kdybyste mohl, tak byste například Jana Kopala z kandidátky vyškrtl?
KLAUS ML.: Lídři všech našich kandidátek v prvních desítkách jsou profesoři, lékaři, primáři a podobně a že tam na nějakém nevolitelném místě jsou nějací lidé, kteří v mládí možná měli nějaké názory trošku moc doprava, tak o tom skutečně se mi moc nechce dělat pořad do CNN a když, tak to prosím dělejte se všemi a skutečně jako férujte všechny ty strany a všechny ty kandidátky. To máte bývalé komunisty, bývalé extremisty levicové a podobně…
BASTLOVÁ: Vy jste říkal, že vaše hnutí máte 12 000, teď nechci se splést, jestli přímo členů, nebo podporovatelů, ale zkrátka…
KLAUS ML.: 13 000 registrovaných podporovatelů.
BASTLOVÁ: 13 000 registrovaných podporovatelů. To mezi těmi lidmi není nikdo reprezentativnější na ty kandidátní listiny, že musíte stavět například Jana Kopala, muže vyloučeného pro extremistické názory z hnutí SPD?
KLAUS ML.: Tak pan Kopal je tuším doktor filozofie a historie, čili já nevím, no. Tak zase je na nějakém místě, na kterém je, a tato debata podle mě postrádá smysl. Je to prostě skutečně jenom šikanování toho, prostě kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde. To je to samé s našimi sponzory. My máme asi 10 000 dárců, na rozdíl od jiných stran nám dávají lidé po tisícovce, no a jeden z těch asi 10 000 má dluh, tak zase všechny noviny už nás nahánějí a je to jenom z toho důvodu, že jsme v těch posledních průzkumech se ukázalo, že v řadě krajů máme šanci překročit pětiprocentní hranici. Takže teď všechny média jako jeden muž se do nás strefují. Nekladete mi otázky na program žádné a útočíte na nějakého kandidáta číslo 67 v okrese.
BASTLOVÁ: Já se vás ptám proto, pane poslanče, že Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TO 09, nazvala vaši stranu jako extremistické hnutí v rozhovoru pro TN.cz. Vy jste se proti tomu vymezil, řekl jste, že to není pravda, natočil jste videoklip, …
KLAUS ML.:  Ano, to není pravda.
…ve kterém to popíráte. A já se vás ptám na celou řadu kandidátů, kteří mají prokazatelné spojení s extremistickou politickou scénou. A mohu pokračovat dalším. Místopředseda jihomoravské organizace hnutí Trikolora Aleš Karásek, který se fotil s kickboxerem Zdeňkem Pernicou, který je spojen se skupinou Slušní lidé v Brně…
KLAUS ML.:  To jsou normální boxeři, to nejsou žádní kriminálníci, paní redaktorko, nezlobte se na mě.
BASTLOVÁ: …ale jsou také zmíněni ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu.
KLAUS ML.: No tak ve zprávě ministerstva vnitra je zmíněný kdekdo, to se řešilo už v parlamentu několikrát, ale skutečně vést rozhovor tímhletím stylem, nemá sebemenší smysl. No tak si vemte Pekarovou, tak si vemte Kalouska, Teličku, komunistu, a celý rozhovor dělejte o tom. Já si myslím, že je to spíš o tom, že program Babiš ani program Antibabiš nefungují, začíná růst nezaměstnanost, začínají se zdražovat životní náklady, mimo velká města je čím dál horší dostupnost zdravotní péče, kvalita školství klesá a státní finance jsou před krachem. A podle mě všechny ty politické strany nabízí to stejné, a my nabízíme něco jiného, a to je návrat k hodnotám, na kterých tato země zbohatla. Ostatní se toho z nějakého záhadného důvodu bojí a snaží se nás ukřičet a jako tímto stylem. Jo ale vy jste nazvala extremistou pana Karáska, což je slušný člověk, nazvala jste extremistou pana Hutníka, což je slušný, bezúhonný člověk, absolvent dvou vysokých škol a reprezentant ČR v kickboxu takže…
BASTLOVÁ: Já jsem je nenazvala extremisty…
KLAUS ML.: No nazvala jste je. Já to slyšel.
BASTLOVÁ: …ale jako lidi spojené s extremistickou scénou.
KLAUS ML.: No spojené teď tady okolo mě prošel Dan Landa, no tak byste také naznačila nějaké spojení s extremismem.
BASTLOVÁ: Pane poslanče, jak byste vysvětlil, že vaše hnutí Trikolora takto orientované kandidáty láká? Čím je oslovujete?
KLAUS ML.: My je oslovujeme, my se snažíme oslovit všechny lidi. Včera jsem byl na hodech v Bílovicích na jižní Moravě, tam doufám nepředpokládáte, že jsou nějací extremisté nebo ve vašich očích možná ano. Jsou tam normální, slušní lidé, kteří ctí tradice a slaví svůj svátek. Mezi nimi jsem chodil, říkali jsme, když jsme tam seděli u vínka, co hájíme, a snažíme se získat hlas všech těchto lidí, které jsou na straně normálního světa, které chtějí nižší daně, které chtějí hájit to, ty, kteří pracují a živí tuto republiku. Na tom není nic špatného, že to taky hájí to ten, kdo v mládí chodil do hospody nevím s kým, to je možné, ale co na to mám odpovědět? Na to přece nejde nic říci.
BASTLOVÁ: Poslední otázka, pane poslanče, k tomuto tématu. Vy jste s tím zkrátka tedy spokojen, všichni tito kandidáti jsou relevantní kandidáti, vy s nimi souhlasíte, nemáte s tím problém?
KLAUS ML.: Naše kandidátky jsou podány a teď už se nedají ani měnit a 99,9 procenta našich kandidátů jsou ředitelé škol, primáři, profesoři ….
BASTLOVÁ: Na ty jsem se ale neptala, pane poslanče.
KLAUS ML.: No, to právě k mé lítosti jste se na ně neptala, jo, a celý rozhovor děláte o dvou lidech na nějakém zadním místě v jednom kraji.
[Konec přepisu]

 

Závěr

Rozhovor s Klausem je doslova učebnicí překrucování, argumentačních klamů a lží (v Klausově případě jde o standardní metodu, jak jsme psali například v únoru 2019). Své tvrzení dokládáme následující analýzou:

  1. Klaus nejprve prohlašuje, že „v prvních desítkách [kandidátek] jsou profesoři, lékaři, primáři“, aby pak na konci této části rozhovoru už tvrdil, že „99,9 procenta našich kandidátů jsou ředitelé škol, primáři, profesoři.“ To samozřejmě není pravda, jak ukazují kandidátní listiny například v Karlovarském, Moravskoslezském či Zlínském Klausovo lživé tvrzení samozřejmě má učinit dojem na voliče, kteří si budou cenit, že tak inteligentní a vzdělaní lidé kandidují za Trikoloru.
  2. Obdobně Klaus argumentuje v případě osob, na které se konkrétně ptala moderátorka. Vyzdvihováním jejich údajného vzdělání chce zastřít problematické chování těchto lidí. Jan Kopal je podle Klause doktor filozofie a historie. Ve skutečnosti má Kopal titul Mgr. v oboru historie z Univerzity Pardubice. Ondřej Hutník prý je absolventem dvou vysokých škol, což opět není pravda. Hutník studoval na Vyšší odborné škole Palestra, odkud má titul DiS., později na téže škole, která mezitím povýšila na Vysokou školu tělesné výchovy a sportu Palestra, dosáhl titulu bakaláře (tato r.o. umožňuje vedle prezenčního studia i studium kombinované s víkendovými soustředěními, a to i pro magisterské obory či MBA).
  3. V případě Daniela Landy a Ondřeje Hutníka argumentuje Klaus tím, že jsou to „tátové od rodiny“. Toto je argument naprosto nicotný. Tátové od rodiny byli třeba estébáčtí mučitelé Milan Moučka nebo Alois Grebeníček. (Připomeňme v této souvislosti, že Václav Klaus je tátou dokonce už od tří rodin.)
  4. Ke Kopalovi se Klaus ještě před rokem neznal (přitom si s ním Kopal tehdy udělal několik selfie, která zveřejnil na svém facebookovém profilu) a nyní prý snad ani nevěděl, že je na kandidátce. Kopal přitom je místopředsedou bezpečnostní komise Trikolóry v Libereckém kraji.
  5. Klaus několikrát používá argumentační faul „red herring“, když se snaží odvést diskusi o napojení vlastních kandidátů na extremismus poukazováním na Miroslava Kalouska, Ivana Bartoše či Pavla Teličku a výzvou, aby se moderátorka zaměřila i na jiné strany.
  6. Dalším argumentačním faulem je slaměný panák („No spojené, teď tady okolo mě prošel Dan Landa, no tak byste také naznačila nějaké spojení s extremismem“) provázaný ihned s útokem ad personam („tam doufám nepředpokládáte, že jsou nějací extremisté nebo ve vašich očích možná ano“).
  7. Naprostým nonsensem je opakované tvrzení, že není možné odsuzovat někoho za to, co dělal v 17 letech, nebo že někoho někde náhodou potkal. Jan Kopal se narodil v roce 1977, 17 let mu tedy bylo v roce 1994. Rozhodně u něj nejde o nějaké hříchy mládí, jako příznivec nacismu je znám dosud. Ondřej Hutník je ročník 1983 a navíc vystupoval ve videu, v němž byl najatým hercem, nikoli náhodným kolemjdoucím.
  8. Klaus lživě tvrdí, že slyšel, že Bastlová označila Karáska a další jako extremisty.
  9. Falešná je rovněž argumentace kolem přispěvatelů strany, kterých má být deset tisíc a kteří přispívají po tisícovce (patrně jakási paralela s výběrem troníčků na Národní divadlo), přičemž se zlá média zaměřila jen na jednoho z nich. Opět to není jeden sponzor, ale dva. V jednom případě poslal člověk v exekuci 160 000 Kč, v druhém firma bez majetku 250 000 Kč, rozhodně tedy nešlo o dlužníky, kteří by poslali pár korunek.
  10. Dalším příkladem Klausových manipulací je bagatelizující tvrzení o „dvou lidech na nějakém zadním místě“, podkuřování lidem, které se snaží oslovit, označením normální (tím je implicitně řečeno, že odpůrci normální nejsou) či zmínka o „kádrování“ použitá v různých obměnách celkem třikrát s cílem vyvolat dojem, že jmenované osoby jsou cílem jakési kampaně charakterizované slovem, které má negativní konotaci.

author