O tom, že hnutí SPD Tomio Okamury hlásá ideály, které pak samotní lídři strany mají problém dodržovat již bylo napsáno mnoho. Příkladem může být poslanec Jiří Kohoutek, který vlastní firmu, která zprostředkovává rychlé nebankovní půjčky, ačkoliv je strana prý proti lichvě. Podobným případem je i Lubomír Volný.

Nově zvolený poslanec za SPD v Moravskoslezském kraji. Ten navíc pro Parlamentní listy překroutil i dění u volebního štábu SPD v den voleb.

„Zamezíme vyplácení neoprávněně vysokých podpor sociálního bydlení,“  píše SPD ve svém aktuálním programu. „Volný koupil v romském ghettu ve čtvrti Přívoz dva třípatrové domy. Za první zaplatil v roce 2013 podle kupní smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, 1,25 milionu korun. Za druhý dům o rok dříve 1,95 milionu. Obyvatelé domů podle svých tvrzení platí měsíčně Volnému 10 až 15 tisíc korun,“  píše Idnes. Podle realitních makléřů by se přitom zdejší nájemné mělo pohybovat v jiných částkách. „Za byt 3+1 o standardní velikosti a se standardním vybavením se v Ostravě platí běžně kolem 10 tisíc korun. V lokalitě, jako je ta v Přívozu, by to vzhledem k její pověsti a lidem, kteří tam žijí, mělo být o 20 až 30 procent méně,“ míní Zdeněk Rolák z ostravské Comfort reality v rozhovoru pro MF Dnes. To, že Lubomír Volný je skutečně vlastníkem domů v problémové lokalitě dokazuje i výpis z katastru nemovitostí.

Celá lokalita pak figuruje v seznamu sociálně vyloučených lokalit. „I když si nevedeme přesnou statistiku počtu lidí na sociálních dávkách přímo v této ulici, je to, že dávky pobírají, vysoce pravděpodobné. Je to lokalita patřící mezi sociálně vyloučené,“ řekla Idnes vedoucí sociálního odboru v Ostravě-Přívozu Dagmar Bradová.

Ačkoliv Volný pro Parlamentní listy tvrdí, že se svými 196 cm a sto kilogramy živé váhy nemá strach, poskytl Parlamentním listům hysterický rozhovor, kde líčí údajný útok hnutí ANTIFA na volební štáb SPD a to prý ve spolupráci s Českou televizí.

Demonstraci několika desítek antifašistů nazval Volný “SA týmem Pirátů”, ačkoliv k tvrzení, že demonstrace byla jakkoliv organizována Piráty nemá žádné důkazy. Česká pirátská strana v té době organizovala oslavu svého volebního úspěchu, kdy získala více hlasů i než právě SPD, několik kilometrů od hotelu Čechie na pražském Smíchově.

Poslanec SPD osočil ČT, že televize přímo antifašistickou demonstraci organizovala. „Klidně tam napište, že jsem osobně přesvědčen, že to byla provokace organizovaná s vědomím a podporou České televize. Oni věděli, že se něco chystá, a byli připraveni, že se to bude natáčet,“ napsal na adresu reportérů z pořadu 168 hodin. Ve skutečnosti nikdo z pořadu 168 hodin ani u hotelu Čechie nebyl. Byla zde však Markéta Dobiášová z pořadu Reportéři ČT. Ta však chtěla natáčet ve volebním štábu SPD, ale nebyla tam vpuštěna. Dokazuje to toto video.

„Volala mi reportérka Markéta Dobiášová, která pracuje na reportáži o volbách. Nepustili ji do štábu SPD a ještě na ni zavolali policii. Tož, přímá demokracie Tomia Okamury v praxi,“ okomentoval situaci na svém facebookovém profilu Marek Wollner.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.