Zpět k Lexikon

Zdroje pro výuku mediální gramotnosti a mediální výchovy. Jak rozpoznat dezinformace, hoax, propagandu a jak se jim bránit?

Rozcestník

Skvělý rozcestník ke zdrojům a datům k mediální výchově najdete na webu Svetmedii.info

Videa

Edukativní projekt Tv Nova - Kyber tabu. Série čtrnácti krátkých videí, která vysvětlují chování informací na internetu a v našich mobilech. Originálními ilustracemi vizualizují neviditelné prostředí, ukazují nové zákonitosti a fenomény, včetně jejich vlivu na naše nálady i rozhodnutí. Průnikem řady oborů, s využitím dat i zkušeností poskytují nebývale komplexní pohled a možnost pochopit online mediální prostředí v jeho celku.

Knihy

Workshopy, přednášky i do vaší školy:

  • Fakescape -  úniková hra, díky níž by se středoškoláci měli naučit, jak mají rozpoznávat dezinformace. Fakescape má podobu čtyř úkolů, kdy se řešitelé postupně zabývají ověřováním informací, pracují s textem, zkoumají titulky ve zpravodajství a manipulaci s fotografiemi. Vše je součástí příběhu, v němž hlavní hrdina pracuje jako novinář v období před prezidentskými volbami v roce 2028.
  • Demagog.cz - kromě ověřování výroků politiků pořádá workshopy zaměřené na mediální gramotnost a kritické myšlení.
  • Jeden svět na školách - vzdělávací program organizace Člověk v tísni, doposud se zapojením více než 3 500 škol.
  • Spoločná krajina / Zabudnuté Slovensko (SK) -  aktivity proti fašizmu, ako aj rôznym formám extrémizmu a násilia, koncerty, besedy, premietanie dokumentov, iné kultúrno-spoločenské aktivit.
  • Zvolsi.info - Projekt studentů Masarykovy univerzity s cílem zvýšit povědomí o důležitosti mediální gramotnosti mezi mladými lidmi v Česku.

Zdroje informací, cvičení:

Další zdroje:


administrator

Tým manipulatori.cz