Začátkem září uběhlo půl roku od doby, co ruští občané Alexandr Petrov a Ruslan Boširov v britském městečku Salisbury otrávili novičokem bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii. Oba útok nakonec přežili. 

Novičok je nebezpečná nervově paralytická látka, kterou vyráběli v bývalém Sovětském svazu. Hlavní podezření proto, i vzhledem ke Skripalově minulosti, směřovalo na Moskvu. Kreml však od počátku všechna obvinění odmítá. Jemu podřízená média přicházejí s vlastními verzemi události, které obměňují v závislosti na důkazech předložených ze strany Velké Británie.

Jen do konce března Kremelská média vyprodukovala 20 verzí o tom, kdo, jak a proč Skripalovy otrávil. Uvedeme jen několik z nich pro ilustraci. O dalších jsme již psali zde.

– Byl to pokus o sebevraždu (Rossija 1).

– Za útokem stojí USA, aby destabilizovaly svět (Rossija 1).

– Skripala otrávili teroristé (mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová).

– Byl to útok dronem (Zvezda a ruské ministerstvo obrany).

– Britské laboratoře nemohou prokázat, že to byl novičok (RT).

Později, když se ukázalo, že rodinu Skripalových opravdu otrávila látka typu novičok, se Rusové snažili dokázat, že jed známý pod tímto souhrnným označením nevyráběli jen oni, ale i další státy, mezi nimiž měla být také Česká republika a Slovensko. Toto tvrzení však české a slovenské politické špičky odmítly. Jediným, kdo Kreml podržel, byl český prezident Miloš Zeman, který počátkem května prohlásil , že Češi novičok opravdu vyráběli. Jeho tvrzení však ihned negovala česká Bezpečnostní informační služba (BIS) a později se se ukázalo, že Sergej Skripal byl v Salisbury otráven látkou A234. V ČR se testovala A230. Tedy jiná látka. Podle vyjádření Ministerstva obrany byla tato látka navíc syntetizována v množství několika mikrogramů.

V červenci přišli britští vyšetřovatelé s  informacemi, že podezřelými z otravy Skripalových jsou dva Rusové. Začátkem září už britští vyšetřovatelé zveřejnili identitu podezřelých a konkrétní důkazy, které je mají usvědčovat z otravy. Konkrétně jde o Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Velká Británie vydala na osoby evropský zatykač. Britští vyšetřovatelé tvrdí, že mají přesně zmapovaný pohyb těchto osob od příletu do Velké Británie až po jejich odlet.  Záběry jednoznačně ukazují, že oba muži byli v den otravy v Salisbury i v blízkosti domu otrávené rodiny. Po odjezdu ze Salisbury odletěli zpět do Moskvy. V Británii se zdrželi dva dny. Podle Britů jde o agenty ruské vojenské zpravodajské služby GRU.

Stopy jedu vyšetřovatelé našli na klice domu Sergeje a Julije Skripalových. Podezřelí měli jed přenést v lahvičce od dámského parfému. Jeho stopy se našly i v hotelovém pokoji, v němž bydleli.

Kreml vinu i přes předložené důkazy odmítá. Opět se brání jejich zpochybňováním a vytvářením alternativních verzí. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Sergej Kosačov ještě předtím, než sám Putin potvrdil jejich totožnost, naznačil, že podezřelí nejsou Rusové, ale mohou to být britští herci. S tezí o britských hercích v té době operoval i ruský server Panorama, který tvrdil, že jde o britské herce Paula Collisona a Jeffreyho Fieldse a záběry z kamer jsou z britského seriálu KGB Spy. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharovové jsou zas důkazy vykonstruované a fotografie falešné. Zacharovová tvrdí, že na fotografie z letiště, které podezřelé zachycují, Britové přidali čas a datum dodatečně. Narážela na to, že na fotografiích obou podezřelých z koridorů na letišti je stejný čas. Britové na tento argument odpověděli tím, že oba neprocházeli přes tentýž koridor, ale různými koridory, protože pasažéři chodí jinými, ale podobně vypadajícími koridory.

Navzdory těmto teoriím svých politických kolegů Putin přiznal, že jde o Rusy, dodal však, že jsou jen obyčejní civilisté a ne kriminálníci. Nejnovější verzi události přinesli samotní podezřelí Petrov a Boširov. V rozhovoru pro ruský dezinformační kanál RT tvrdí, že jsou nevinní.

Oba přiznávají, že v inkriminované dny byli v Salisbury, ale údajně jen jako turisté. Salisbury jim prý doporučili jejich přátelé. Do městečka, které se nachází 140 kilometrů od Londýna, prý přijeli v sobotu 3. března, ale kvůli špatnému počasí se oba vrátili zpět do Londýna. Do Salisbury se údajně vrátili následující den. Chtěli totiž vidět slavnou katedrálu. Oba popřeli, že by použili látku novičok v lahvičce od parfému. „Nebylo by hloupé, aby normální chlápci u sebe měli ženský parfém? Celníci prověřují všechno, asi by se ptali, proč mají muži ve svých zavazadlech ženský parfém. My ho neměli,“ dodal Boširov.

Britská vláda dala v první reakcí najevo, že je přesvědčená o jejich vině, a rozhovor označila za „mlžení a lži“. „Vláda si je jistá, že tito muži jsou důstojníci ruské vojenské zpravodajské služby GRU, kteří v ulicích naší země použili nesmírně toxickou, ilegální chemickou zbraň,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí britské vlády. „Opakovaně jsme vyzvali Rusko, aby vysvětlilo, co se v březnu v Salisbury stalo. Dnes, jak jsme právě viděli, odpověděli mlžením a lhaním,“ dodala.

Napsal: Štefan Izák
Článek původně vyšel na webu Anipropaganda.sk: https://antipropaganda.sk/kremel-vytvara-dalsie-verzie-otravy-skripalovcov/