Fake news o škodlivosti 5G využili podvodníci, kteří na internetu prodávají malá zařízení s názvem 5GBioShield slibující ochranu před údajně škodlivými účinky sítí nové generace. Za stovky liber ovšem zákazníci dostanou pouze obyčejný USB flash disk.

Zařízení údajně nejen chrání před 5G sítěmi, ale také dalšími škodlivými vlivy našeho okolí a pomůže snížit stres, zlepšit koncentraci, paměť či rychlost rozhodování. Tento hotový zázrak navíc vytvoří aktivní ochranné pole o průměru minimálně 40 metrů. Řešení se nazývá 5GBioShield a jedná se prý o opravdový zázrak dnešní vědy.

5GBioShield na svých stránkách nabízí společnost BioShield Distribution se sídlem v Londýně. Produkt je možné objednat za 283 liber (8 500 Kč), sada tří kusů potom stojí výhodnějších 795 liber (24 000 Kč). Experty na kybernetickou bezpečnost proto zajímalo, co vlastně 5GBioShield ukrývá. Po rozebrání produktu zjistili, že se jedná o běžný USB flash disk, a to navíc ještě s mizivou kapacitou 128 MB. Nejen, že uživatele před žádnými škodlivými vlivy neochrání, ale ani k jiným účelům není příliš vhodný. Případ již prověřuje britská policie, která žádá o soudní povolení k zablokování webových stránek. Více na webu Svět hardware.

Na českém internetu najdeme nový clickbaitový web. Jedná se o web Deníkcz.cz, který parazituje na úspěšném webu Deník.cz společnosti Vltava Labe média. Na clickbaitovém webu nalezneme většinou staré zprávy s šokujícími titulky. Účelem je kliknout na web a zobrazit nespočet reklam pod a vedle článků. Samotný web je pak registrován zřejmě na smyšlené jméno Karl Karlos z polské Lublině. Zaregistrován byl 27. ledna 2020.

Slovenská policie varuje před stránkou „Prečo média mlčia“, která tvrdí, že testy na Slovensku jsou dražší jak v Německu. Fotografie údajné faktury má přes 14 tisíc sdílení. Slovenská policie připomíná, že testy u lidí s podezřením na nemoc COVID-19 (v případě příznaků) jsou na Slovensku zdarma. Stránka „Prečo média mlčia“ podle policistů zveřejňuje dlouhodobě nenávistný obsah, alternativní „fakta“ a další dezinformace.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.