I dobře míněná vědecká studie může skončit katastrofou. V Rusku a na Ukrajině se šíří nesprávně interpretovaný výzkum. Výsledek si někteří vysvětlili tak, že kouření chrání před koronavirem. Lákavá představa pro kuřáky, ale je to pouze představa.

Prostřednictvím mobilní aplikace Telegram uveřejnil kanál, který má přes 22 tisíc sledujících, odkaz na čínskou studii s komentářem: „Ze 140 infikovaných lidí vyšetřených v nemocnici č. 7 ve Wu-chanu byly pouze dva kuřáci, což představuje 1,4% z celé skupiny. Na základě statistik by však mělo být ze 140 lidí alespoň 32 kuřáků. Kuřáci jsou tedy 20krát méně infikovatelní koronavirem než nekuřáci,“ zněl jednoznačný a pozitivní závěr neznámého autora.

Komentář měl zejména v Rusku a na Ukrajině mimořádný úspěch. Není divu. V těchto zemích je mnohem více kuřáků než je celosvětový průměr. Zpráva se z Telegramu tak rychle šířila, až ji přebrala ruská média jako Myseldon.com , Vazhno.ru či  Shraibikus.com. Avšak už bez uvedení odkazu na původní výzkum.

Zvěsti se rychle rozšířily i na Ukrajinu. Místní verze článku Sib.fm měla na sociální síti Facebook až 163 523 interakcí. Zprávu na svém oficiálním účtu na Facebooku a  Instagramu sdílelo i ukrajinské město Kirovohrad.

Radost netrvala dlouho

Digital Forensic Research Lab poukázal na fakt, že dobré zprávy pro kuřáky vznikly jako mylný výklad čínské studie publikované 17. února 2020, která popsala současný zdravotní stav, demografické údaje a životní styl 140 pacientů, včetně údajů o kuřáckých návycích. Autoři výzkumu zdůraznili, že vztah mezi kouřením a nemocí COVID-19, pokud vůbec existuje, zůstal nejasný.

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) dokonce zařadilo kuřáky mezi osoby, které jsou potenciálně nejvíce náchylné na onemocnění COVID-19.

Zpráva ECDC konstatuje, že kouření je spojeno se zvýšenou aktivitou enzymu ACE2 v plicích, čímž by mohly být pacienti zranitelnějších vůči koronavirus, cituje studie, kterou vypracoval Guoshuai Cai z University of South Carolina.

Článek napsala Marcela Gocmanová a vyšel původně na webu Antipropaganda.sk.