Sociální sítí Facebook se opět šíří asi rok staré video stránky „Sdílej.to“, které má již přes 100 tisíc sdílení, snaží se se nabudit dojem, že za socialismu se lépe pečovalo o životní prostředí, ačkoliv třeba pojem „ochrana životního prostředí“ nebyla známá. Je to nesmysl.

Ačkoliv mi je nějakých 32 let, i já si ještě pamatuji balená mléka v igelitu. Nikdo mi tedy nenamluví, že mléko bylo za socialismu ve vratných sklenicích. Do obchodů se nejezdilo autem, to je pravda. Důvodem bylo, že v žádném obchodě nebyl lepší výběr, a tedy nemělo cenu nikam dál na nákup jezdit. Nebylo k dostání nikde nic. Když ovšem někdo nastartoval svoji Škodu 105 (nebo starší vůz), začal se z něj linout neskutečný zápach. Spotřeba všech verzí se udávala v rozmezí 7–9 litrů na 100 km olovnatého benzínu. V současné době vám obdobný vůz sežere okolo 5 litrů na 100 km mnohem ekologičtějšího bezolovnatého benzínu.

Nejzásadnější ovšem byla spotřeba uhlí a obecně tuhých paliv. Spalování uhlí má nejhorší vliv na životní prostředí. Kolik uhlí se spálilo v domácích kotlech za socialismu snad není ani známé. Vycházejme tedy ze statistik z roku 1991. Tedy těsně po revoluci. Zatímco ještě v roce 1991 se spotřebovalo za pomoci tuhých paliv 160 000 TJ energie, nyní je to již necelých 40 000 TJ. Spotřeba se, v českých domácnostech, snížila tedy za posledních 25 let o více jak 75 %.

Obdobné je to i s těžbou uhlí. „Ještě v roce 1990 se v České republice vytěžilo celkem přes 100 mil. tun uhlí, z toho 23,2 mil. tun černého a 77,2 mil. tun uhlí hnědého. Již v roce 2000 těžba u obou komodit výrazně klesla, a to shodně o 36 %. V následující dekádě se pak těžba uhlí nadále snižovala, přičemž u černého to bylo o 23 % méně a u hnědého uhlí představoval pokles 12 %. Tento vývoj pokračoval i v loňském roce, ve kterém se vytěžilo jen 6,9 mil. tun černého a 38,5 mil. tun hnědého uhlí. Vyjádřeno v procentech je pokles mnohem razantnější u černého uhlí, jehož těžba se snížila za posledních 26 let o 70 %. V případě hnědého uhlí šlo o pokles 50%. Trend nadále pokračuje. V průběhu 1. čtvrtletí roku 2017 byl uzavřen další černouhelný důl a propuštěni další horníci,“ píše měsíčník Českého statistického úřadu.

“Socialistický systém nepřikládal ochraně životního prostředí, která se v 70. letech minulého století stala významným tématem jak v západní Evropě, tak i v USA, stejný význam, a proto se začala prudce zvyšovat míra znečištění. Vzhledem k rozložení tehdejšího průmyslu byla v ČSSR postižena hlavně západní polovina země, především oblasti s vysokou úrovní těžby a průmyslu (tehdejší Severočeský a Severomoravský kraj). Snížená kvalita ovzduší a zabírání půdy pro povrchové doly nakonec vedlo ke stavu, který bývá častokrát označován jako ekologická katastrofa. Tyto podmínky vedly k občanské nespokojenosti, která vyvrcholila na konci 80. let v Teplicích a samozřejmě také odchodem lidí z kraje. Na celém území republiky docházelo vlivem škodlivých látek k úbytku rozmanitosti různých živočišných druhů v přírodě. A to jak v otevřené krajině, tak i v řekách – například na Berounce, či Bílině, které obě protékají místy s rozvinutým průmyslem. Místa s vysokou mírou dopravy, hlavně velká města (Praha, Ostrava), také trpěla zhoršeným stavem ovzduší,” píše Wikipedie.

Spalování uhlí je pro životní prostředí natolik škodlivé, že to bohatě předčí všechny ty nové mobily, televize, tablety a všechny ty výdobytky dnešní doby. Dovolím si na závěr připojit jeden komentář z Facebooku. „To je demagogie založená jen na tom, že vybavení domácnosti a tehdejší technologie daná do rukou jednotlivcům brzdila znečištění. Tenhle přístup ale nedává smysl. Za socíku se prostředí ničilo centralizovaným řízením ve velkým a tím, že lidi byli vedeni nikoli k ochraně prostředí, ale bezohlednýmu využívání zdrojů, nebyli a ani dnes většinou nejsou uvědomělí natolik, aby si z dnešních možností vybrali tu nejméně škodlivou pro prostředí. A to je přesně myšlenka té pokladní – musíte mít igelitku? A pán řekne, že ne, protože on ničil prostředí za socíku míň?! Uvědomění člověka je to podstatný. Dnes si každý může vybrat a může si koupit holicí strojek s výměnnými hlavicemi (takže to videu je kec!), nemusí prát ve fosfátových prášcích v neeko tetramatce jako za socíku (takže se dají najít i příklady opačné než ty z videa!), ale může prát v eko prášcích v pračce šetřící energii i vodu, nemusí mít lednici s nebezpečnou tekutinou jako za socíku (aha, další protipříklad!) a mít co nejšetrnější lednici,“ píše Lenka Fronková.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.