Nadpis může vypadat jako začátek nějakého pěkného vtipu a ona to v pondělí 2. září u sochy Ivana Stěpanoviče Koněva byla pěkná taškařice. Řeč je o protestním shromáždění proti zakrytí sochy na Praze 6, kterého se účastnilo asi 200 lidí.

Patrně nejvtipnější ze všeho byl Vladimír Franta, asi jediný stálý redaktor Sputniku v České republice. Ten během živého vysílání před mobil neustále strkal (například před Jiřího Ovčáčka v čase kolem 20. minuty) prázdné pouzdro na mikrofon, aby to vypadalo, že Sputnik celou demonstraci nenatáčí na mobil, ale na profesionální techniku včetně mikrofonu.  Mimochodem. Ten kryt je vidět hned na začátku živého vysílání. Stránka Pražská kavárna to okomentovala výstižně: „když fake news, tak na fake mikrofon“. Ale to je jen na úvod pro pobavení.

Demonstrace ukázala, koho všeho jsou dezinformační média schopná mobilizovat. Kromě Sputniku si živé vysílání vzal na starosti i tým okolo Žarka „Raptora“ Jovanoviče z Raptor TV, který také na akci vydatně mobilizoval.

Na demonstraci se to kromě „srpů a kladiv“ tak vyloženě hemžilo dalšími odmítači „pošlapávání hodnot demokracie.” Kromě komunistů dorazili i pravicoví extremisté, např. z okolí tzv. Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Foto: Petr Vrabec
Foto: Petr Vrabec

Jak upozornil analytik Roman Máca, na místě měla zastoupení i proruská paramilitární uskupení, která se pravidelně objevují ve zprávách o extremismu. Na akci, kde vystoupilo kromě mluvčího prezidenta i několik poslanců a senátor, byla jako pořadatel označena (na snímku vlevo dole ve žluté vestě) i Andrea Krulišová, která působí/la jako „náčelník štábu“ tzv. Československých vojáků v záloze.

Andrea Krulišová se angažovala v hnutí Blok proti islámu. V roce 2017 kandidovala do sněmovny na kandidátce uskupení pod názvem Blok proti islamizaci – Obrana domova. Právě ona stála za výcvikem lidí do bojů na Donbasu. „Andrea se připravuje na to, že velkou válku nerozhodnou tankové divize a letadla, ale malé skupinky dobře vycvičených bojovníků na ulicích měst – v partyzánské válce. Boj na krátké vzdálenosti, v budovách a na náměstích. Jedním z jejích nejnovějších nápadů jsou proto teroristické útoky. Na nepřítele udeří v obyčejných montérkách, díky čemuž si je nikdo nevšimne a nebude je moci identifikovat. Andrea jim bude velet, přestože už není nejmladší. Má 59 let,“ upozornil v červnu letošního roku Deník N. Má i plán, jak zatočí s liberálně smýšlejícími občany České republiky. Buď je pozabíjí nebo vyhodí ze země.

Další známá postava Jiří Černohorský už si vzal rovnou do ruky vlajku SSSR, kromě toho však i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna nebo mluvčí hradu Jiří Ovčáček. Inu, vytříbená společnost.

Foto: Petr Vrabec

Kauza ohledně sochy má i dohru. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij v pátek přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Přitom i prezident Miloš Zeman na pietním aktu připomínajícím vyhlazení Lidic varoval před neonacismem, který podle něj začíná nenápadně ohrožovat českou společnost. Tehdy za neonacisty označil členy české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a krajně pravicové strany Mariana Kotleby na Slovensku. Nyní Jiřímu Ovčáčkovi přítomnost členů DSSS nevadila. Podle jejich logiky asi neonacista, který bojuje za ruské zájmy není neonacista a neonacista je naopak názorový oponent.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček měl pro Medinského pochopení. “Ruský ministr kultury zřejmě naráží na fakt, že starosta Prahy 6 hodlá odstranit pomník osvoboditele vyhlazovacího tábora Osvětim. Jeho rozhořčení tedy plně chápu,” napsal na Twitteru. Škoda, že také nezmínil, že nechal rozstřílet povstání v Maďarsku v roce 1956.

Ruská státní televize Rossija24 v minulých dnech o pomníku maršála Koněva v Praze odvysílala reportáž. Reportérka se v ní odkazuje na údajný průzkum provedený “českým statistickým oddělením,” podle kterého je prý proti památníku pouze 0,43 procenta obyvatelstva. Žádná česká instituce takového názvu však neexistuje, stejně jako uvedený průzkum


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.