Včerejší článek o nepravdě, kterou vyřkl JUDr. Jakub Kříž má ještě dohru. Ve večerních hodinách naše redakce obdržela e-mail, který nás žádá o omluvu a vyhrožuje soudy:

„Vážení Manipuátoři.cz,

text “Advokát Jakub Kříž hájil Piťhu. Sám přitom manipuloval s fakty.” se Vám příliš nepovedl. Na serveru Breibart jsem nikdy nebyl. Obě věty uváděné v textu jsou pravdivé, přitom píšete, že lžu.

Svým klientům radím řešit problémy mimosoudní cestou. Tak doufám, že i my to zvládneme bez škádlení před soudcem. Navrhuji Vám férovou dohodu. Bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 2 dnů, uskutečněte následující:

(i)     smažte článek z Vašeho webu manipulatori.cz, z Vaší facebookové stránky a případně dalších míst, kam jste jej umístili;
(ii)     na svůj web i facebookový profil umístěte sdělení s následujícím titulkem: Advokát Jakub Kříž fakty nemanipuloval. V textu článku pak uveďte, že jsem s fakty nemanipuloval a že Vaše obvinění ze lži bylo ukvapené a nepodložené; a
(iii)     pošlete mi stručný omluvný dopis buď na e-mail (osobní údaj) anebo do sídla mé kanceláře: (osobní údaj).

Děkuji za spolupráce a příště přeji přesnější zacílení.

Jakub Kříž“

Připomínáme, že celý článek byl o tom, že v diskuzi pro Echo24.cz JUDr. Jakub Kříž řekl: „Ve Španělsku jsou učebnice pro nižší stupeň základní školy, kde mají nakreslené holčičky s penisem a chlapečky s vagínou. Dokonce byla taková reklama na autobuse.“

Přitom minimálně první část daného citátu rozhodně není pravda. Ve Španělsku nikdy žádná taková učebnice neexistovala a neexistuje. Jak píše Miloš Kadlec: „o akci baskického sdružení rodičů transgender dětí „Chrysallis Euskal Herria,“ které díky daru utajeného amerického obchodníka (28 000 €) spustilo kampaň se 150 plakáty ve velkých městech v Baskicku a Navařře.“ Jednalo se tedy o plakáty na jednu malou konkrétní propagační akci, rozhodně však ne o učebnice pro celé Španělsko. První část citátu je tedy holým výmyslem. A takto právě vzniká nejvíce hoaxů. Že někdo dezinterpretuje nějaký malý lokální čin a udělá z něj monstrózní skandál.

Vše bylo vyřčeno na diskuzi, kde Jakub Kříž hájil nepravdivá slova Monsignora Petr Pithy, který 28. září 2018 přednesl v katedrále sv. Víta projev, v kterém strašil lidi před přijetím tzv. Istanbulské úmluvy. Petr Piťha je přitom jeden z nejvýše postavených představitelů církve v ČR. Zastával také post ministra školství v první vládě Václava Klause, kam byl delegován coby nestraník Křesťanskodemokratickou stranou. Na kázání, které neslo známky šíření poplašné zprávy, náš web upozornil jako první.

Web Manipulátoři.cz bude dál rozkrývat pravdu a výhrůžek se rozhodně nebojíme. Stojíme si za tím, co píšeme. Faktem je, že pravda zůstane pravdou a lež lží, jakkoliv ji budeme zkrášlovat. A ani stokrát opakovaná lež se nestává pravdou.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com