Jak náš web už psal, sociální síť Facebook se v pátek 10. ledna 2020 potýkala s bezpečnostní chybou. Kvůli ní mohl kdokoli zjistit, kdo konkrétně stránky spravuje přes historii úprav. Nepříjemné to bylo především pro ty, které šíří lži na internetu pod rouškou anonymity. Nepříjemné to bylo i pro některé politiky. Náš web zveřejnil screenshoty administrátorů jen těm politikům, kteří opakovaně šíří nejrůznější dezinformace.

To se nelíbilo Petru Štěpánkovi, potažmo webu Sputnik. Petr Štěpánek mě obvinil, že „o všech serverech, které píšou něco jiného, než se jemu a jeho povedeným kumpánům líbí, vykřikuji, že to jsou dezinformátoři.“ Nelíbila se mu námi zveřejněná informace, že jeho syn spravuje profil Václava Klause mladšího.

No dobrá. Ten důvod, proč jsem zrovna profil Václava Klause mladšího zmínil (po konzultaci s dalšími lidmi) je, že právě tento profil opakovaně šíří dezinformace. Jen za loňským podzim jich bylo několik. Připomeňme si tedy. 26. listopadu Václav Klaus šířil nesmysly ohledně údajného přejmenování vánočních trhů v Německu. Do obhajoby Václava Klause mladšího se pak pustila například Lenka Klímková, která byla na sjezdu Trikolóry jako čestný host. Ta nepochopila, že vánočním trhem se skutečně nemůže nazývat trh konaný v únoru nebo v říjnu.

Zpět k profilu Václava Klause mladšího. 25. října 2019 napsal status, ve kterém osočil ředitele a zakladatele vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karla Strachotu, že oslavoval „útok“ (už v době toho statusu bylo prokázáno, že šlo o vzájemný konflikt) na Ladislava Jakla. Ve skutečnosti Strachotův příspěvek byl starší než údajný útok a parodoval Lubomíra Volného a jeho výzvu „pojď ven“. Klaus také na podzim publikoval příspěvek osočující redaktorku Deník N, že má nadstandardní vztah s předsedou České pirátské strany Ivanem Bartošem. Ani to nebyla pravda, redaktorka Deníku N dokonce nebyla ani toho času v sněmovně. Na profilu Václava Klause mladšího tedy opakovaně dochází k šíření nepravd, které se následně stávají poměrně virálními.

Ale když už se Sputnik ozval, v minulém příspěvku jsem zapomněl zmínit, kdo spravuje jejich profil. Je to ruská občanka Ekaterina Kudi (FB profil zde), která studovala na Univerzitě Karlově a od té doby tu zřejmě šíří ruskou propagandu. Připomeňme, že Sputnik je projekt ruské státní agentury RIA Novosti, respektive Rossija segodňa (Rusko dnes).

Naopak svým způsobem lze pochválit dezinformační web AC24. Ze screenshotů totiž vyplynulo, že obsah vkládá sám zakladatel Ondřej Geršl. Ten mimochodem sám přiznal, že jeho stránky nejsou nejdůvěryhodnější a vede je jako svůj byznysplán.

Na Facebooku najdeme i pravicové extremisty. Například stránku Genderově neutrální aktivista Pim, která uráží LGBT lidi a lidi mající multikulturní vztahy, spravuje bloger a MMA zápasník Lukáš Hodík.

Velmi zajímavou zprávou je, že brněnské hnutí Slušní lidé je jakousi prodlouženou rukou slovenské Ľudové strany Naše Slovensko – Kotleba. Profil totiž spravuje Miroslav Belička. Ten je u Kotlebovců zaměstnán jako vedoucí oddělení pro styk s veřejností a byl rovněž tiskovým mluvčím Mariána Kotleby na magistrátu Banskobystrického kraje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.