Médii nedávno prolétla zpráva, že Krajský soud v Praze začal řešit případ jedenasedmdesátiletého důchodce z Bakova nad Jizerou, který je obžalován z terorismu. Obžalovaný Jaromír Balda podle výsledků policejního vyšetřování v létě 2017 ve dvou případech pokácel stromy na železniční trať, do kterých pak narazily vlaky. Jen náhodou se při těchto nehodách nikomu nic nestalo.

Myslím si, že k tématu bylo napsáno dost. Dovolím si ovšem citovat kolegu Petra Nutila, zakladatele to našeho webu, s jehož názorem zcela souhlasím. „Důchodce v roce 2017 ve dvou případech pokácel stromy na železniční trať, do kterých pak narazily vlaky. Chtěl vyburcovat veřejnost proti uprchlíkům, kteří jsou podle něho nebezpeční. Když ale u nás nespáchali žádný teroristický útok sami, udělal to on a chtěl to na uprchlíky svést. A teď nejde o to posmívat se ex post člověku, který uvěřil demagogům a dezinformační masáži o invazi uprchlíků.  Jde o to, co s člověkem může udělat záměna reality mediálních bublin za svět samotný. Lidé totiž jednají na základě toho, jací se domnívají, že jsou, a na základě své vlastní představy o tom, jaký je svět. A jejich subjektivní interpretace situací se může promítnout do reálného života a stát se pro ně samotné skutečnými. Se všemi – i sebevíc tragickými následky.  Můžeme se povýšeně posmívat těm, kdo skáčou hoaxům na lep.  Ale jde o tohle.  Když dovolíme, aby se diskurz nenávisti a strachu stal obecně přijímaným a akceptovaným, pak se nemůžeme divit tomu, že lidé se podle toho začnou chovat. V určitém okamžiku jednoduše přestane být skutečný stav věcí relevantním faktorem. A tenhle případ je jen ochutnávkou toho, co se z lidí může stát,“ napsal Petr Nutil.

Při čtení zprávy o obžalobě Jaromíra Baldy jsem si ovšem vzpomněl, že tyto útoky na vlaky byly sice prvními, při kterých byl ohrožen život, ale zdaleka ovšem nebyly prvními podobného ražení. V dubnu 2016 již odhalení výtržníci posprejovali na pěti místech v centru Prahy kavárny a obchody nacistickými hesly. Poničenou fasádu či výlohy měla například kavárna Mamacoffee, Café V lese nebo restaurace La Bibiche. Posprejovaný byl i obchod Správná podprsenka a tetovací studio Inkdividual. Všechny tyto podniky se hlásí k iniciativě HateFree a nacházejí se na Vinohradech, Vršovicích či Žižkově. A vzpomněl jsem si také na „kejhání“ (podle rčení „potrefená husa se vždy ozve“) našich dezinformačních webů, že se jednalo o útok „pod falešnou vlajkou“ a „kavárníci“ si místa posprejovali sami, aby vzbudili lítost. V tomto duchu psaly o útocích například Parlamentní listy, Protiproud nebo Vlastenecké noviny.

Výsledek? Za útok ve skutečnosti opravdu stáli neonacisté. „Pěti lidem, kteří čelí obžalobě z loňského posprejování pražských HateFree kaváren a obchodů, uložil soud podmíněné tresty vězení od dvou do devíti měsíců a povinnost uhradit v rámci jejich možností část škody. Dvěma obžalovaným navíc mají propadnout telefony, jimiž sprejování natáčeli. Soud uznal čtyři z pěti obžalovaných vinnými nejen z poškození cizí věci, ale také z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Na jednotlivé provozovny totiž údajně namalovali neonacistické symboly. Podle soudkyně si tak obvinění počínali: „z důvodu zapojení podniků do projektu HateFree Culture, který je spojován s osobami vyznávajícími levicové politické názory, a dali tak najevo, že podnik považují za spojený s osobami levicově smýšlejícími, které se svými postoji a názory vymezují proti pravicovým extremistům,“ psal Idnes v květnu roku 2017.  Zkrátka, žádná “falešná vlajka”. Je to tedy typický příklad toho, že těmto webům se zkrátka nedá věřit. Ukazuje to i na druhou věc. A to kam až může zajít fanatismus a že fanatismus je škodlivý ať je fanatikem kdokoliv.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.