Ministr zdravotnictví Jan Blatný během minulého týdne několikrát zopakoval tvrzení, že do statistik úmrtí na onemocnění COVID-19 se započítávají i oběti dopravních nehod. „My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid jako člověka, který zemřel na covid,“ řekl například ve čtvrtek ve sněmovně. Tyto slova zopakoval i v pořadu Otázky Václava Moravce.

Přímo v dokumentaci ministerstva zdravotnictví se přitom uvádí, že statistika bere v úvahu „úmrtí v důsledku klinicky odpovídajícího onemocnění u osoby s potvrzenou nebo pravděpodobnou nákazou původcem covid-19, pokud není přítomna jiná příčina úmrtí která s covid-19 nesouvisí (například úraz)“. O opaku hovoří ÚZIS, který dává za pravdu spíše Blatnému. Kdo má tedy pravdu?

Tyto výroky jsou při nejmenším zavádějící i proto, že těmito slovy bagatelizuje vysoký počet úmrtí na Covid-19. Ministra zdravotnictví však v této věci neúprosně dohánějí tvrdá data Českého statistického úřadu, která naposledy ukázala, že jenom v listopadu 2020 zemřelo v Česku o 76 procent lidí víc, než činí listopadový průměr za posledních pět let. V říjnu činil tento rozdíl 53 procent. V absolutním vyjádření zemřelo v říjnu a listopadu celkem o 11 660 lidí víc, než činí pětiletý průměr za tyto dva měsíce. Statistiky úmrtí na covid-19 přitom zaznamenaly za tu dobu „jen“ 7 841 zemřelých.

Například expert Jan Kulveit z Oxfordské univerzity upozornil, že tato nadúmrtnost přímo koreluje s úmrtími v souvislosti právě s koronavirem. „Přímo a kauzálně. Spekulace o jiných důvodech, proč mohli umřít, jsou většinou někde na škále mezi ‚velmi nepravděpodobné‘ po ‚totální fantasmagorie‘. Alternativní příčiny úmrtí by musely mít tu vlastnost, že velmi přesně kopírují epidemii covid, s efektem v řádu týdne či dvou,“ napsal Kulveit.

Na stejný statistický fenomén upozorňuje i sociolog Daniel Prokop. Ve stejném období od října do konce roku 2020 zemřelo o 13 tisíc lidí více. Ministerstvem evidovaný počet je přitom okolo 9 tisíc.

„Dnešní výroky ministra Blatného v OMV o úmrtích na covid jsou kolosálním přešlapem, v rozporu s fakty a počtem nadúmrtí. Pokud by to bylo tak, jak říká, respektive jak chápou jeho výroky média (“Přímo na covid zemřela jen třetina vykázaných obětí” ) měl by okamžitě navrhnout zrušení všech opatření. Jeho úkolem není  jen chránit přetížené nemocnice, ale i lidské životy. Mrzí mě to i proto, že jsem se ve středu vyjádřil pro předtáčený pořad ČT, který asi bude dnes večer vysílán, kde jsem se ho de facto zastával, protože vím, jak je těžké dobře v těchto náročných měsících komunikovat.  Na obrázku vidíte jak hluboký propad nadúmrtí představují pro dožití. Můžeme spekulovat o příčinách, ale je to jednoduché jak facka – kdyby nebylo covidu, nebyla by tato nadúmrtí,“ povzdechl si šéfredaktor zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.