Kremelský propagandistický web Sputnik a český dezinformační web AC24 použily, samozřejmě bez dovolení, části našeho článku týkající se zprávy think-tanku RAND Corporation, která si všímá nadstandardních vztahů prezidenta Zemana – a spolupracovníků prezidentské kanceláře – s Ruskem.

Na uvedených věcech jsou zajímavé tři věci. Ta první je samotná krádež textu, navíc bez uvedení zdroje. Náš web má jasně uvedeno, že „všechny práva jsou vyhrazena“. Tedy vše na webu je naše vlastnictví. Je dokazatelné, že nikdo nemůže anglicky text přeložit totožně do posledního písmenka. Zvažujeme tedy právní kroky podle autorského zákona. Nemáme nic proti používání našich textů pro prospěšné projekty. Mezi ně jednak rozhodně dezinformační weby nepatří a prosíme také, pokud kdokoliv bude chtít přebrat náš článek, předem nám to napište. Děkujeme.

Za druhé. Weby používají bulvární titulky. Zeman podle titulku Sputnik označuje NATO za válečné štváče. Výrok však pochází z roku 2015. Takže seriózní web by použil minulý čas. AC24 jde ještě dále a prý se prezident Zeman vysmál neziskovce. To už je jasná nepravda. „Neziskovka“ reagovala na pronesená slova, k žádnému rozhovoru nikdy nedošlo.

A za třetí. Dezinformační weby ukazují, že z článku si vyberou jen to, co se jim hodí. RAND Corporation nazývají jako nějakou „neziskovku“. To, že patřila minimálně v roce 2014 mezi deset nejvýznamnějších think-tanků světa a byla druhou nejprestižnější výzkumnou organizací v oblasti národní bezpečnosti a to, že od založení s ní spolupracovalo více než 30 nositelů Nobelovy ceny se z dezinformačních webů nedozvíme.

Nastává tedy otázka, zda věřit dezinformačním webům anebo jedné z nejdůvěryhodnějších organizací na světě.