Když Joe Biden oznámil, že si za svou viceprezidentku vybral kalifornskou senátorku Kamal Harrisovou, internetoví trollové začali naplno pracovat. Falešné, vymyšlené a zavádějící informace o ní zaplnily televizní i online prostor. Americký deník The New York Times se blíže podíval na některé hoaxy.

Velkou část těchto dezinformací začali šířit horliví příznivci prezidenta Donalda Trumpa a přívrženci extremistického hnutí QAnon. Jeho členové jsou označováni jako vysloveně krajně pravicoví. Tvrdí, že disponují přístupem k vládním zpravodajským informacím na vysoké úrovni. Jejich řízení je decentralizované.

Samotný Trump podpořil jednu ze lží a rasistickou konspirační teorii, podle které Harrisová nemá nárok na post viceprezidentky, protože její rodiče byli přistěhovalci.

Některé vymyšlené příběhy se o ní začaly objevovat už loni, kdy patřila k potenciálním demokratickým kandidátům na prezidenta.

Hoax # 1: Obchodnice s dětmi

Dezinformační portál Infowars začal zhurta. Harrisovou obvinil z obchodování s dětmi. Několik let stará konspirační teorie je v USA označována jako PizzaGate.

Vznikla ještě během předešlých prezidentských voleb v USA v roce 2016. Opírala se o ničím nepodložený názor, že tehdejší demokratická kandidátka Hillary Clintonová a demokratické elity se účastnily obchodování s dětmi skrz jednu pizzerii ve Washingtonu.

Harrisová se stala součástí tohoto vymyšleného schématu, neboť v roce 2016 šéf Clintonovy prezidentské kampaně John Podesta pozval sestru (!!!) Kamal na takzvanou Hillary pizza party.

Hoax # 2: Není Američanka

Druhý nejrozšířenější výmysl zpochybňuje původ Kamal Harrisové. Je založen na tom, že není opravdu “černá”. Zejména na Twitteru se šíří blud, že, „Kamala Harrisová není černou Afroameričankou. Je napůl Indka a napůl Jamajčanka. Okrádá americké černochy o jejich historii.“

Matka Kamaly Harrisové byla medicínskou vědkyní a pochází z Indie, otec byl profesorem ekonomie a do USA přišel z Jamajky. Samotná Kamala se narodila v roce 1964 v Oaklandu v Kalifornii asi čtyři roky po příchodu obou rodičů do USA. Kamala Harrisová ve své autobiografii tvrdí, že ji matka od mala vychovávala jako Afroameričanku: “Moje matka věděla, že v nové domovině se na mě a (sestru) Mayu budou dívat jako na dvě černé dívky, a tak byla odhodlaná vychovat z nás sebevědomé a hrdé černé ženy.“

Hoax # 3: Rodinný vztah s obviněným hercem?

Další konspirace, která se rozšířila na sociálních sítích, se věnuje fiktivnímu rodinnému vztahu nadějné viceprezidentky s bývalým hercem Jussi Smollettem. Ten v roce 2019 tvrdil, že ho napadli a zbili přívrženci Donalda Trumpa. Důkazem měly být kšiltovky s nápisem Make America Great Again. Nakonec však ukázalo, že Smollet si vše vymyslel a dodatečně ho v roce 2020 obvinili ze šesti falešných hlášení policii.

Konspirace uvádí, že Harrisová je jeho teta, která předem věděla, že Smollet plánuje zinscenované napadení. Konspirace pokračuje tvrzením, že policie v Chicagu a také FBI mezi jeho telefonáty našly i číslo na Kamalu Harrisovou.

Již v roce 2019 portál FactCheck.org konstatoval, že mezi Harrisovou a Smollettem neexistuje žádný vztah a uvedené důkazy jsou jednoznačně podvod a výmysl.


Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk