Nečekané rozuzlení má případ z loňského léta, který se stal na Mladoboleslavsku. Policie ukončila vyšetřovaní nehody osobního vlaku, který červnové ráno mezi stanicemi Mladá Boleslav-Debř a Bakovem nad Jizerou narazil do spadlého stromu. Při nehodě se nikdo nezranil, ale přes sociální sítě se začaly šířit informace, že za nehodou je islámský terorismus. Druhá nehoda se stala 28. července 2017 mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem, také ta se obešla bez zranění.

Například protiislámský aktivista Martin Konvička začal okamžitě obviňovat islamisty. „Ten strom někdo záměrně pokácel a nasměroval na koleje. Policie tam našla vzkazy v arabštině. Je tam už i protiteroristická jednotka… Pár kilometrů od tam je uprchlický tábor Bělá pod Bezdězem…“, napsal tehdy v statusu, který stáhl. Nahradil ho pak následujícím textem:

 

Ve skutečnosti je čin dílem právě „bojovníka“ proti islamistům. Podle informací Lidovek je zadrženým sedmdesátiletý Čech. Ve vazbě je od 22. února. Soudce se obával jeho útěku a také možnosti, že by v trestné činnosti pokračoval. „Obviněný je rodilým českým občanem, jehož motivací byla snaha vyvolat mezi obyvatelstvem obavy z muslimské migrační vlny a z páchání teroristických útoků,“ dodal státní zástupce.

„Toho se měl dopustit rozšiřováním letáků, které obsahovaly jazykově zkomolené výhrůžné texty, jež měly evokovat, že byly psány vyznavačem džihádu, který plánuje teroristické útoky na občany České republiky,“ řekl serveru státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák.

Server Idnes také informoval, že „místní obyvatelé pak upozorňují na to, že den před prvním nárazem vlaku do úmyslně poraženého stromu objevil se v obci Debř černý výlep protiislámských plakátů hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).“

Zpracoval: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com