V diskuzích na sociálních sítích se objevuje nová dezinformace o kandidátovi na prezidenta Jiřím Drahošovi. Podle diskutérů prý měl vymazávat ze své Wikipedie věci, které se mu nelíbily. Například o jeho členství v Římském klubu. Tyto “argumenty” jsme již zaznamenal v několika diskuzích.

Wikipedie funguje na otevřeném redakčním systému CMS a jeho výhodou i nevýhodou je, že zde upravovat příspěvky mohou všichni uživatelé i čtenáři (zobrazí se jejich IP adresa). Výhodou však také je, že všechny úpravy jsou zde zaznamenány a uloženy v historii úprav. Z historie verzí stránky „Jiří Drahoš“ je zřejmé, že k žádným zásadním zásahům zde nedocházelo. Výjimkou byl snad jen zásah z  14. 1. 2018 v čase 17:16‎. Zde bylo vymazáno cca 2 000 znaků textu s odůvodněním, že byly „smazány názory hnutí IVČRN a Naštvané matky kvůli bezpředmětnosti, zaujatosti a snahy zdiskreditovat osobu J. Drahoše.“ Vymazán také byl odkaz na názorový blog. Wikipedie uznává jako zdroj informací ověřitelné a důvěryhodné zdroje. Jednalo se například o odkaz, že Jiřího Drahoše podporu Miroslav Kalousek. Miroslav Kalousek přitom prokazatelně chtěl podpořit podpisem jiného kandidáta a to Mirka Topolánka. Hnutí Islám v ČR nechceme opakovaně figuruje ve zprávách o extremismu Ministerstva vnitra ČR. 

V ostatních případech došlo naopak k doplňovaní textu či k aktualizacím vzhledem k výsledku 1. kola voleb.

V jeho Wikipedii nikdy žádná zmínka o jeho členství v Římské klubu nebyla. Dezinformaci, že je členem Římského klubu již náš server vyvrátil v jiném článku.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.