Jiří Černohorský je spolu s Radkou Hladíkovou a Zdeňkem Chytrou vůdčí postavou hnutí a spolku Čest, svoboda, respekt. O dezinformacích, které šíří tyto osoby, psal náš web mnohokrát (12345). Spolek pod jejich vedením stál mj. za kampaní proti tzv. Globálnímu paktu, nyní je znám především svým odporem proti odstranění sochy maršála Koněva.

Analytik Roman Máca o Černohorském píše takto: Jiří Černohorský je dlouholetá stálice české proruské a extremistické scény a pravidelně se dopouští různých výtržností. Např. v roce 2015 byl policií zatčen, když se snažil vzít ztečí úřad vlády. V roce 2017 na Hradčanském náměstí veřejně vykřikoval, že by pověsil Andreje Babiše, Bohuslava Sobotku a Miroslava Kalouska. V podobném duchu se vyjadřuje i na konto dalších politiků. Černohorský kandidoval za Stranu práv občanů. Miloš Zeman ho zve na oficiální státní akce na Pražský hrad i do svého volebního štábu. U voleb do Evropského parlamentu v roce 2019 byl Černohorský lídrem uskupení s názvem Aliance národních sil. Do širšího povědomí vešel i opakovaným strháváním plachty z památníku maršála Koněva. Po přesunutí sochy Černohorský vyhrožuje trojici pražských politiků (Kolář, Hřib, Novotný), k čemuž nabádá i své internetové fanoušky. Ty rovněž vybízí k psaní omluvných a podpůrných dopisů na ruskou ambasádu.

Ohledně památníku vlasovcům v pražských Řeporyjích Černohorský v jednom ze svých videovýstupů z auta v afektu vykřikuje, že ho zničí. Má totiž podle něj jít o podporu nacismu/fašismu, což shledává za nepřijatelné. Pokud se zamyslíme nad tím, jak moc dotyčnému vadí podpora nacismu/fašismu, za připomenutí stojí, že Černohorský spolupracoval s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, Národní obrodou vedenou neonacistou Pavlem Matějným, či s Národní demokracií odsouzeného antisemity Adama Bartoše.

Černohorský je, jak už u našich „vlastenců“ a „aktivistů“ bývá zvykem, až „po uši“ zadlužen, jsou proti němu vedeny exekuce a jen na zdravotním pojištění vytvořil u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR dluh přesahující 100 000 korun. Aktivity českého extremisty vyhrožujícího českým politikům oběšením opakovaně podporovalo Ruské středisko vědy a kultury vedené Andrejem Končakovem. Sám Černohorský se na sociálních sítích chlubí, že se s Končakovem zná osobně.“

Pro Končarova totiž spolupořádal pod záštitou spolku Čest, svoboda, respekt kulturní akce. „Dne 28. října 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil první rusko-český festival „Slovanská vzájemnost“. Akce byla organizována českým spolkem „Čest, Svoboda, Respekt“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR. Účastníky a hosty uvítal předseda spolku Jiří Černohorský, který zdůraznil důležitý význam přátelství mezi všemi slovanskými národy. Vyjádřil naději na další spolupráci RSVK v Praze a českého spolku „Čest, Svoboda, Respekt,“ píše se na webu Ruského střediska vědy a kultury v Praze. „Dne 28. července 2018 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal 2. ročník festivalu „Ruská vzájemnost“. Akce byla připravena českým sdružením Čest, svoboda, respekt za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR. Večer zahájil zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR O. Soloduchin. Účastníky a hosty přivítal předseda sdružení Čest, svoboda, respekt J. Černohorský. Zdůraznil důležitost přátelství mezi všemi slovanskými národy. Vyjádřil naději na další plodnou spolupráci s RSVK v Praze. Festival „Ruská vzájemnost“ v RSVK v Praze navštívilo více než 60 lidí. Po vystoupení umělců se hosté mohli občerstvit a zúčastnit se volné diskuze,“ píše Ruské středisko vědy a kultury jindy.

A kdo je partnerem onoho záhadného ruského střediska?  Kromě spolků a firem, které nikdo nezná, je to například i Diplomatická akademie ministerstva zahraničí v Rusku. Ta „vzdělává“ budoucí ruské diplomaty (čti agenty) v zahraničí. O tom, kolik za přípravu takového „festivalu“ pro pár desítek věrných inkasují, se nic na transparentním účtu nedovíme.

Spolek Čest, svoboda, respekt se nesnaží už od prosince 2019 fungovat ani na oko. Na jeho transparentní účet nepřišla od 2. prosince 2019 ani koruna. Nastává tedy otázka, z čeho Černohorský žije. Zvláště, pokud je známo, že se živil jako taxikář v Praze a díky pandemii COVID-19 poptávka po těchto druzích přepravy prudce klesla.

Vypadá to, že žil z půjček od členů tzv. „vlastenecké“ scény. Podle Jana Mošničky si dokonce na jeho jméno chtěl půjčit 50 000 Kč. Jan Mošnička je autorem facebookové stránky Bohemia patriot. Jan Mošnička na ní například zcela vážně šíří teorii, že vláda chce občanky pro děti od 6 let kvůli muslimům, aby si mohli brát nezletilé dívky. Šířil rovněž hoax o Jiřím Drahošovi nebo manipulaci, že příjmy státu stojí pouze na daních a poplatcích. Podle nesmyslné teorie stránky tedy stát nemá žádné investice, ani nevlastní žádnou společnost, která by generovala zisk.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.