Jméno poslance a místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny budí v posledních dnech kontroverze. Foldyna patří mezi příznivce Nočních vlků, ruského motorkářského klubu podporujícího prezidenta Vladimira Putina. V květnu 2018 uctil společně s nimi na Olšanských hřbitovech památku sovětských vojáků padlých za druhé světové války. ČSSD se od Foldynovy účasti na akci distancovala. Předseda strany Jan Hamáček ho dokonce kritizoval za jeho chování při následné potyčce s odpůrci Nočních vlků.

Organizace Noční vlci je finančně podporována ruským státem (až několik set milionů rublů ročně, dle údajů z roku 2013), a jím pořádané motoristické přehlídky a představení prezentují, kromě prvků běžně spjatých s motocyklismem, i témata směšující vypjaté ruské vlastenectví, pravoslavnou religiozitu a oslavu osobnosti J. V. Stalina. Skupina příslušníků klubu zahajující v dubnu 2015 hromadnou jízdu z Moskvy do Berlína mávala rudými vlajkami se Stalinovými portréty a heslem „Za vlast! Za Stalina!“, které pochází z období druhé světové války. Portrét Stalina je také na profilové fotce facebookové stránky Cesty Víťazstva, kterou Foldyna označil „to se mi líbí“.

Šéf Nočních vlků Alexander Zaldostanov je na seznamu osob, které nesmí v rámci sankcí proti Rusku z důvodu anexe Krymu do zemí Evropské unie a také do Spojených států amerických. Americké ministerstvo financí zdůvodnilo uvalení sankcí na motorkářský gang tím, že se jeho členové účastnili bojů na Ukrajině i útoku na námořní velitelství v Sevastopolu.

Jaroslav Foldyna je členem kontroverzního pravoslavného bratrstva Řádu sv. Konstantina a Heleny, které má sídlo v Teplicích a jehož členy je i několik bývalých agentů StB. sovětský generál Valentin Varennikov, který se účastnil puče proti prezidentu Gorbačovovi ve snaze zabránit demokratizaci sovětského režimu, byl také jeho členem.

Manipulátoři.cz se také podívali na facebookový profil Jaroslava Foldyny. O tom, že se jedná o oficiální a pravý profil svědčí množství článku a poznámek napsaných přímo Foldynou. Zarážející je ovšem seznam stránek, která sám Foldyna „lajkl“ jako „to se mi líbí“.

Foldyna například „označil lajkem“ stránku „Vladimir Putin – silný líder Ruska, od ktorého závisí osud světa“ nebo Karl Marx. Dále pak například stránku Naštvané matky, které pravidelně šíři hoaxy (1 , 2) a její zakladatel Eva Hrindová proslula výroky Sice to není pravda, ale mohla by být nebo „Je to hoax, ale to není podstatné.“ Líbí se mu také stránka výrobce oblečení Česká krev, který hlásá heslo, že „Nacionalismus není zločin“.

S nacionalismem má Foldyna obecně úzký vztah. Především pak se srbským nacionalismem. Dal „to se mi líbí“ například stránce Srbská čest. Srbská čest oficiálně se tváří jako rusko-srbská humanitární organizace. Její členové jsou často viděny se zbraněmi. Zpravodajská a bezpečnostní služba Bosny a Hercegoviny tvrdí, že Srbská čest pracuje na vytvoření polovojenské militantní organizace v Srbsku a to za podpory Ruska.

Na Facebooku podporuje i Srbskou radikální stranu, která vystupuje jako nacionalistická, antikomunistická a národně konzervativní strana, hlásí se k ideji tzv. Velkého Srbska. Proto bývá označována jako krajně pravicová. V parlamentních volbách v roce 2012 získala SRS 4,63 %, a její zástupci tak parlament opustili. Do parlamentu se strana vrátila až po volbách v roce 2016 se ziskem 8,10% hlasů. Strana udržuje mezinárodní vztahy s evropskou ultrapravicí, je součástí sdružení Euronat.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.