Jaromír Soukup na svém facebookovém profilu zveřejnil video, ve kterém se zastává Tomio Okamury v kauze honu na redaktorku Českého rozhlasu Zdeňku Trachtovou. Okamura mimo jiné napsal, že za útokem stojí migrant z Afriky vyhoštěný z Německa. Právě na zdroj této informace se ho redaktorka mimo jiné ptala. Německo nevyhošťuje lidi, kteří nezískají azyl na území České republiky, ale deportuje je do země původu. A minimálně tuto nepravdu také Jaromír Soukup ve svém příspěvku opomněl.

Sám Soukup se však v příspěvku dopustil mnoha manipulací. „Myslela si, že se v Česku dějí stovky znásilnění denně! Takže narovinu: Zdeňka Trachtová z Českého rozhlasu je mimoň,“ rýpl si na adresu novinářky Jaromír Soukup. Jenže i podle informací jeho časopisu Týden tomu tak skutečně je. „V Česku žije 800 tisíc obětí znásilnění. Sexuální násilí nebo obtěžování pak ve svém životě zažily až dvě pětiny Čechů nebo Češek,“ psal Týden v roce 2016. Podle článku Novinek.cz bylo v Česku za rok 2015 spácháno asi 12 000 znásilnění. To je nějakých 30-40 na den. Otázka tedy je, kdo je v dané situaci mimoněm.

Jaromír Soukup také opomíjí, že Tomio Okamura pustil příspěvek v době, kdy nebylo známo o případu vůbec nic. „Bylo správné na tento případ upozornit a pojmenovat věci tak, jak jsou,“ řekl Soukup ve svém pořadu. Tomio Okamura přitom o případu mluvil jako o hotové věci ještě v době, kdy nebyl oficiálně potvrzen a média uváděla informaci se slovíčky „měl“ a „údajně“. Tomio Okamura tyto slovíčka vypustil a oficiálně nepotvrzenou informaci vydával za fakt bez uvedení jakéhokoliv zdroje. Je tak celkem logické, že se ho reportérka ČRo na tyto zdroje ptala.

Soukup dal Tomio Okamury i za pravdu, když v rozhovoru říkal, že „vy jste se ptala na znásilnění tisíců žen, a že toto je jedno z nich. Já vůbec nechápu tu hrůzu – vy jste sama dívka – a já si myslím, že i kdyby to bylo jedno jediné znásilnění, tak je potřeba o tom hovořit a důrazně to odsoudit a udělat všechno pro to, aby k tomu nedocházelo.“ Zvláštní ovšem je, že je pan Okamura v politice sedm let a po tu dobu ho problém sexuálního násilí nijak nezajímal. Tedy toho, které se odehrávalo v ČR. Dokonce ho nezajímaly ani případy, kdy pachatelé znásilnění byli cizinci. Jen za minulý rok Policie vyřešila 84 znásilnění spáchaných cizinci v ČR. Když prosila veřejnost o pomoc, Tomio Okamura nereagoval. Třeba před třemi měsíci cizinec (Rus či Ukrajinec) hodinu znásilňoval ženu v Praze. Policie vyhlásila pátrání a prosila veřejnost o pomoc. Tomio Okamura mlčel. Potřebu o tom hovořit a udělat vše proto, aby se to neopakovalo, začal najednou pociťovat až potom, kdy byl za podezřelého pachatele označen africký migrant.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.