Poslanci Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík cestu do samozvané Doněcké lidové republiky. S jakým výsledkem? 

  • Autoři:
  • Lenka Víchová – Seniorní analytička programu Kremlin Watch
  • Roman Máca – Analytik programu Kremlin Watch
  • Článek je redakčně krácen, celou zprávu naleznete na webu Evropské hodnoty

V lednu 2016 uskutečnili poslanci Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík cestu do samozvané Doněcké lidové republiky (DLR). Podle poslanců mělo jít o cestu soukromou a jejím cílem bylo seznámit se s následky bojů, humanitární situací v regionu a převzetí dokumentů o údajných zločinech ukrajinské armády, především ale také nalézt pravdu. Z informací publikovaných na webu aktualne.cz vyplývá, že poslanci o návštěvě předem neinformovali vedení Poslanecké sněmovny ani Ministerstvo zahraničních věcí. K jejich cestě se odmítl vyjádřit i šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik. Oba poslanci se navíc dostali na místo přes ruské území, tj. vstoupili na území Ukrajiny nelegálně, což vyvolalo protesty ze strany ukrajinského Ministerstva zahraničí (poslanec Ondráček měl už v té době zakázán vstup na území Ukrajiny).

Výlet českých poslanců na okupované území Donbasu však skončil s tímto výsledkem:

  • Ruská i separatistická média prezentovala cestu českých poslanců jako návštěvu oficiální delegace
  • I když komunističtí poslanci popírají, že by jim Rusko cestu naplánovalo, ruská média o jejich návštěvě věděla den předem
  • Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík veřejně zpochybnili územní celistvost Ukrajiny
  • Pravdu, jenž nikdo neznal a dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády, které plánovali předat českým médiím, zatím nikde nezveřejnili.

1. Co poslanci pronesli na místě?

I. Tisková konference. Ze záznamu tiskové konference, jenž se uskutečnila v prostorách tzv. Ministerstva zahraničí DLR a kterou moderoval první náměstek ministra zahraničí tzv. DLR Michail Mnuchin je patrné, že čeští poslanci jsou prezentování spíše jako oficiální delegace. Zkrácený záznam byl umístěn na YouTube kanále tzv. ministerstva informací DLR. Video nese titul: V MZV DLR proběhla tisková konference českých poslanců Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka. Níže výřez videa z tiskové konference: „Zdeněk Ondráček, člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za KSČM.“

O „soukromosti“ cesty nemluví pouze náměstek Mnuchin, ale zapomínají se o ní zmínit i oba poslanci. Což je provází i v dalších mediálních výstupech, a to jak v ruských, tak i v separatistických médiích, v nichž se o nich mluví jako o poslancích, nebo parlamentní delegaci. Na zmíněné tiskové konferenci hovoří v podstatě pouze poslanec Mackovík, který mimo jiné prohlašuje, že se během své návštěvy setkal s místními obyvateli i s bývalými zajatci. Ti mu vyprávěli o praktikách ukrajinských silových struktur, ale také o žoldácích, kteří by tu podle mnohých médií být neměli. „To, co nám řekli, potvrdilo můj názor, že zde cizí silové struktury byly a bojovaly,“ řekl Mackovík. Dále uvedl, že má k dispozici množství dokumentů, které vypovídají o životu v zajetí. Proto se budou snažit o všem informovat česká média, aby lidé v ČR pochopili, že vše, co vidí v televizi a čtou v novinách, nemusí být pravda.

Na dotaz, co si myslí o protestech Ukrajiny, která jejich vstup na území Donbasu považuje za nezákonný a vnímá ho jako provokaci, Mackovík odpovídá: „Přišli jsme přes hraniční přechod a nikoliv přes plot. Nevím, proč takto Ukrajina jedná.“ Dále zmiňuje, že Zdeněk Ondráček má vstup na Ukrajinu zakázán. „Myslím si, že pravda je pro všechny a pravdu nelze zakazovat tím, že nám sem nedovolí přijet a potom dělají takové… Myslím si, že provokace je to, co oni říkají o nás,“ dodal. Na otázku, zda mohou poslanci očekávat po svém návratu jisté sankce, Mackovík odpovídá: „Můžeme očekávat, že některá naše média budou psát, že jsme udělali něco, co se nemá. Ale nevím, jaké jsou možné sankce, jestli u nás je demokratický systém.“

Na dotaz, jaký mají vztah Češi k obyvatelům DLR, Mackovík odpověděl následujícími slovy:

„Oficiální česká média, můžeme říci, že u nás jsou média, která mají jednu nebo dvě osoby, a které píšou tak, jak si to ta osoba žádá. Ale vztah národa je jiný, než pohledy pracovníků médií a některých politiků. Myslím si, že obyčejní lidé jsou na vaší straně.“ Na toto prohlášení zareagoval náměstek Mnuchin a pronesl, že je pro ně podpora poslanců velmi důležitá.

V závěru tiskové konference oba poslanci obdrželi Bílou knihu Novorusko: oběti ukrajinského teroru na Donbasu 2014 – počátek roku 2015.

Získají rovněž odznáčky DLR, které jsou dle Mnuchina medailemi za odvahu a snahu dopátrat se pravdy. „Byl bych rád, kdybyste je, jestli můžete, nosili v ČR,“ řekl Mnuchin. Oba poslanci se také vyfotí s vlajkou DLR.

II. Vystoupení v Oplot

TV Oba čeští poslanci vystoupili rovněž na separatistickém kanálu Oplot TV v programu s názvem Bez kravat, v němž Mackovík opět opakuje: „Pokud se někdo bojí pravdy, nechce, abychom tu byli. Ale jestli chce slyšet pravdu, potom je vše v pořádku a my jsme zde po právu.“ Ve studiu s nimi sedí i ministr zahraničí DLR Alexandr Kofman.

Zmíněný díl pořadu Bez kravat je skutečně pozoruhodný tím, do jakých diskusí se čeští poslanci nechali vmanipulovat. Na otázku moderátora, zda chápou, že území, na němž se nachází, není územím Ukrajiny, pan Mackovík odpovídá, že tomu rozumí. Debata u toho ale nekončí, protože „ministr zahraničních věcí DLR“ Alexander Kofman rozvíjí teorie o tom, že Ukrajina jako stát už v podstatě neexistuje. „To, že Ukrajina už jako stát de facto neexistuje, ví celý svět. Kromě samotné Ukrajiny.“ Celý pořad s českými titulky můžete nalézt zde.

III. Rozhovor pro Sputnik

Poslanci poskytli rozhovor i pro ruskou státní agenturu Sputnik. Rozhovor, včetně videozáznamu, nese název: Čeští poslanci na východě Ukrajiny hledali pravdu. Exkluzivní video.

Česká média:

V českých médiích bylo o této cestě řečeno mnohé. Zaměříme se tak především na konkrétní rozhovory s poslanci. Po návratu poskytuje Stanislav Mackovík rozhovor pro portál aktualne.cz Český komunista po návratu z Donbasu: Rusy jsem neviděl. Ukrajina se zajatci zachází jako wehrmacht.

„Nedovedu si představit, že by soukromá cesta poslanců měla vyvolat nějaký diplomatický incident. To se budeme omlouvat Ukrajině, že tam přijeli dva poslanci? Nehodí se jim, že jsme jeli zrovna tam. Otázkou je spíš to, jestli se dodržují Minské dohody, a já říkám, že ne,“ uvádí mimo jiné pro aktualne.cz Mackovík.

Oba poslanci poskytli rozhovor pro Haló noviny Doněck – válka v míru.

Závěrem:

Čeští poslanci Ondráček a Mackovík prezentují v českých médiích svou cestu na Donbas jako soukromou, i když během tiskové konference a televizních debat na místě nijak neprotestují, když se o jejich pobytu na Donbasu mluví jako o návštěvě poslanců či parlamentní delegace. Mackovík po svém návratu v rozhovoru pro aktualne.cz tvrdí, že jim cestu nikdo neorganizoval, s „ministrem zahraničních věci DLR“ se měli potkat náhodou a Rusko v tom nehrálo žádnou roli. Zvláštní na tom je jen to, že den před jejich příjezdem informuje o jejich plánované cestě portál ria.ru.

Podporu, kterou ve svých mediálních výstupech vyjadřují separatistům, lze chápat (a byla tak i využita) jako snahu o legitimizaci samozvané republiky DLR. Ve svých vyjádřeních obviňují Ukrajinu z válečných zločinů a fašismu. O tom všem se přesvědčili za tu krátkou dobu na vlastní oči, když hledali na Donbasu pravdu. Podle této pravdy by bylo naivní domnívat se, že na Donbasu ruští vojáci nejsou, oni je však neviděli. Zato jsou přesvědčeni o tom, že proti „donbaskému národu“ bojují nejen ukrajinské ozbrojené síly, ale rovněž nájemní žoldáci, které ovšem také neviděli. Dokumenty, které mají dokazovat zločiny páchané kyjevskou vládou, zatím nezveřejnili. Není rovněž známo, že by se při hledání pravdy čeští poslanci sešli i s misí OBSE.

V souvislosti s nelegálním vstupem na území Ukrajiny doprovází jejich cestu diplomatický incident. Komunističtí poslanci při svém jednání nedbali doporučení a varování ministerstva zahraničních věcí České republiky, ve kterém se zdůrazňuje, že je „absolutně zakázáno vstupovat či opouštět území, jež nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů, bez vyřízeného speciálního povolení a jinudy než přes stanoviště, jež pro tento účel zřídily ukrajinské instituce“. Ovšem poslanci toto území nepokládají za ukrajinské, přinejmenším to vyplývá z jejich diskuse na Oplot TV.

Hořkou příchuť této návštěvě přidává i fakt, že poslanec Ondráček je členem komise pro kontrolu činnosti BIS a poslanec Mackovík – komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Tímto však „ukrajinské“ angažmá přinejmenším pro poslance Ondráčka neskončilo. 26. ledna zveřejnil portál izvestia.kiev.ua zprávu o konání Fóra poslanců na podporu vytvoření zvláštního regionu Slobožanščyna v Charkovské oblasti, kde kromě zdravice od Miloslava Ransdorfa, kterou napsal ještě před svou smrtí, zazněla i slova Zdeňka Ondráčka, ve kterých poslanec KSČM vyjadřuje svou podporu snahám o federalizaci Ukrajiny. „Federalizace dovolí rozvíjet se vám samotným a umožní tak realizovat programy rozvoje nutné pro region i jeho obyvatelstvo“.

Během rešerše zdrojů Google nalezl zhruba 200 odkazů se zadáním „Ondráček“ psaným v ruštině. Kritériem pro vyhledávání byly výsledky ne starší než 1 měsíc (v době přípravy článku, počátek února 2016) a vztahují se tak z drtivé většiny k této cestě. Mediální ohlas tedy není zanedbatelný.

 


contributor

Nevládní instituce, která prosazuje zvyšování politické kultury v České republice i na evropské úrovni.