„Bergoglio je v úzkých, aby se zachránil, rozjede ve velkém stylu uprchlíky. A stalo se, v dlouhém interview v Sole24ore. Tisíce pedofilních skandálů v katolické církvi po celém světě, homosexuální mafie v kurii, papež podle nuncia Vigana kryl amerického sexpredátora kardinála McCarricka, pomalu sílí i v církvi přesvědčení, že by měl odstoupit. Papež vyrazil k útoku a štítem jsou mu uprchlíci,“ začíná text hoaxu. Falešný výrok papeže zveřejnil český web Pravý prostor, přebral ho i portál pravdive.eu. Na slovenském internetu ho pak šířila Facebooková skupina „Politická a celospolečenská diskuse Přátel pana JUDr Vladimíra Mečiara“.

A jaká je pravda? Papež František měl podle autora hoax Libora Číhal „přímo“ obvinit italskou vládu a země Visegrádské čtyřky, text ovšem neobsahuje konkrétní výrok, který by to potvrzoval. Výzva k „otevření náruče“ a kritika těch, kteří nechtějí přijmout migrantů, ještě explicitně neznamená Františkovu předpověď o „pekelném“ osudu těchto států.

Zmínky o pekle se nacházejí pouze v titulku, ne v textu zprávy. Titulek je jednoznačně manipulativní, což však statisticky většině lidí stačí, aby článek olajkovali nebo převzali. Potvrzuje to studie zveřejněná na portálu Forbes , podle níž až 59 procent internetových čtenářů přebírá články, aniž si je přečetli.

„Papež vnesl do církve to nejhorší, co ji mohlo potkat – schizma. Křesťané proti křesťanům,“ uvedl Pravý prostor, který nerozlišuje mezi fakty a komentářem. František v rámci svého působení vícekrát apeloval na světové lídry i věřící, aby pomohli migrantům. Ve svém novoročním projevu například prosil , abychom „neuhasili naději v jejich srdcích a očekávání míru“. Podle papeže by to a na překonání současné krize je „nutná změna myšlení“ . Výroky namířeno vůči zemím V4 nebo šéfovi italského resortu vnitra ovšem z úst katolického lídra nikdy nezazněly.

Opravdu Dánové trestají proruskou názory vězením?

„Máte proruské názory? V Dánsku navrhují zákon, který může poslat občany do vězení.“ Tak zní nadpis článku na portálu AC24 z 13. října 2018. Podle něj dánským obyvatelům hrozí odnětí svobody na 12 let za jiný postoj nebo za to, že se prý jejich „vyjádření v průběhu předvolebních akcí budou lišit od oficiální pozice vlády“.

Identický článek se šíří i na ruské stránce Sputniknews a tématu se věnuje i portál Zem a Věk. Jako zdroj uvádějí komentář publikovaný 8. října 2018 v dánském deníku Berlingske , který má v záhlaví poznámku: „Toto je komentář. Vyjadřuje osobní postoj autora.“

Na jeho konci se nachází poznámka redakce o změně původního titulku, který zněl „Nový zákon: 12 let vězení za osočování Ruska“. Samotná redakce ho považovala za zavádějící a následně se rozhodla jej změnit.

Zákon na ochranu voleb

Článek na webu AC24 se odvolává na návrh zákona „pro boj s operacemi psychologického dopadu provedenými cizími výzvědnými službami.“ Návrh zákona s takovým názvem však neexistuje, předpokládáme, že se odvolávají na návrh ministerstva spravedlnosti o změně zákona s názvem Nelegální vliv . Ten není primárně zaměřen na ruskou propagandu, ale obecně na „ochranu proti zahraničnímu vlivu“.

Dánské ministerstvo spravedlnosti se chce tímto zákonem bránit vlivu cizích mocností na průběh voleb v Dánsku, resp. hlavně na ovlivňování voličů těsně před volbami. V této souvislosti poukazuje na možný vliv ruské propagandy ve volbách v USA, tak v pobaltských a skandinávských zemích.

Proto navrhuje udělit trest do 12 let odnětí svobody za ovlivňování veřejného mínění v období tří měsíců před volbami prostřednictvím jakýchkoliv tajných služeb ze zahraničí.

Soud přitom bude muset dokázat spolupráci obviněného právě se zahraniční informační službou, případně s propojením na tzv. fabriky “trollů” . Zákon také navrhuje potrestat lidi, kteří umožňují činnost zahraničních informačních služeb v rámci dánského teritoria.

Týká se masmédií a sociálních sítí, které vědomě šíří myšlenky a názory zahraničních informačních služeb, nikoli však uzavřených internetových fór či facebookových skupinách.

Zákon v šedé zóně

Autor původního komentáře Flemming Rose se pro slovenský deník SME vyjádřil, že návrh zákona považuje za „šedou zónu“ – není totiž jasné, co se stane osobám, které budou šířit informace z ruských médií.

Odvolává se také na historii a tvrdí, že takový zákon neplatil v Dánsku ani během hrozby nacismu či studené války . Dánské ministerstvo spravedlnosti se však v zákoně několikrát odvolává na základní právo svobody projevu, které nechce omezit, a zdůrazňuje, že trest se nebude týkat profesionálních novinářů. Podporu návrhu zákona vyjádřilo i několik organizací včetně dánských médií a Dánské unie novinářů.

Návrh ministerstva spravedlnosti není jediným krokem dánské vlády na ochranu před zahraničními vlivy. Ministerstvo zahraničí tento rok připravilo akční plán složený z 11 bodů na ochranu dánských voleb a demokracie.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.