Na sociální síti Facebook (1, 2, 3), v komentářích pod různými články a e-maily je rozesílán hoax, který líčí údajnou zkušenost z Berlína. Vymyšlený příběh se snaží naznačit, že počty úmrtí na COVID-19 jsou falšovány.

Text hoaxu zveřejňujeme tak, jak se šíří, včetně pravopisných chyb:

„ZPRÁVA Z NĚMECKA PRO KRÁSNÉ NEDĚLNÍ ODPOLEDNE:
Máte rádi, přátelé, informace z “první ruky?” Tak dobře a pozorně – poslouchejte! Dobrý přítel z Berlína mi dnes psal, že jeho žena dělá na patologii v nemocnici. A dějí se tam velice prazvláštní věci! Když totiž přidou pozůstalí převzít “tělo neboštíka”, lékař jim kromě jiného navrhne, že když podepíšou papíry se souhlasem akceptace, že jejich mrtvý příbuzný zemřel na COVID 19, dostanou k pohřbu od státu finanční bonus kolem 6 000 Eur. Když jsem se ho ptal, proč se této “podvodní aktivity” účastní samotný lékařský perskonál, dostal jsem odpovéď, že ze strachu o místo. A za mlčení pak, za každý kladně “dohodnutý” případ koronaviru – dostane lékař “bonus” 1600 Eur a personál 500 Eur – k platu! Prí si takto vláda hledá spoluvinníky, kteří by v případě hormadných žalob na podvod jménem “koronaviru” – svěčili u soudu ve prospěch – státu. Samozřejmně všechny takto potvrzené oběti mají zajištěnou – zdarma kremaci, kterou taky hradí – stát. Tak že, žadná možnosť dodatečné pitvy na ověření na co pacient zmřel – neexistuje!
Tomu se říká přátelé výborně fungující “mafiánský stát” jménem Evropská unie. Skrátka – hnus!!!“

Celý příběh je samozřejmě nesmysl a je typickým příkladem hoaxu. Najdeme v něm příběh od přítele známého, ale žádná jména, čas kdy se událost měla stát, název nemocnice a podobně. Z logiky věci, na patologii si nikdo nechodí převzít tělo. Ani v ČR, ani v Německu. Z patologie jsou těla posílána pohřební službě a s ní pozůstalí řeší, co se s tělem stane dál a patologie do způsobu uložení těla nemá právo zasahovat. Úmrtní list vydává matriční úřad na základě zprávy od lékaře. Na patologii teoreticky můžete jen na krátké tiché rozloučení se zesnulým.

Co je účelem hoaxu těžko říct. Můžeme se ovšem ptát, jaký by byl zájem falšovat data jen v Německu? Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 (a následného onemocnění COVID-19) se šíří po celém světě. Problémy hlásila Čína, nyní hlásí USA (nejpostiženější zem na světě), Rusko (2.-3. nejpostiženější zem na světě), Írán. Rozhodně se tedy nejedná jen o Evropskou unii. Falšují data všechny tyto země?


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com