Recyklace starých videí je zřejmě nejčastější metodou tvorby hoaxů v poslední době. Je potřeba dokázat, že země, které uprchlíky přijímají, jsou již dnes v rozkladu, v podstatě ve válečném stavu, města jsou rabována apod.

Protože žádná multikulturní válka v evropských zemích neprobíhá, používají se videa staršího data a videa vytržená z kontextu. Často lze takové video jednoduše ověřit otevřením přímo na stránkách Youtube.com. Zde najdeme informace o datu vložení videa, často pak také informace o dané situaci (datum, stát, město, názvy, jména). Tyto informace poté využijeme k vyhledávání na Google.com, a s trochou štěstí se nám podaří dohledat, co se stalo doopravdy.

V posledních dnech se na Facebooku začalo šířit video, na kterém je dav běžících lidí, kteří křičí, dělají výtržnosti a útočí na policejní auto. Toto video bylo na Facebooku interpretováno jako útok imigrantů, se kterými údajně mají v Německu takovéto problémy. Německá média však o žádné podobné situaci neinformují, což bývá naprosto nesmyslně vysvětlováno tak, že média schválně mlčí. Ve většině případů pokud média mlčí, ukazuje to na fakt, že nemají o čem informovat.

Na šířící se manipulaci tentokrát upozornil rakouský server Mimikama. Na videu z roku 2011 je podle zdrojů demonstrace krajní levice. Původní video bylo na Youtube zveřejněno již 3.9.2011, tedy v den protestu (naopak s informací, že jde o demonstraci neonacistů). Video však nemá s imigranty, ani se současnou situací v Německu, nic společného. Sdílení videa tedy opět o ničem neinformuje, jeho jediným cílem je šíření presudků a dmýchání nenávisti.

Originální video:

Článek byl publikován na webu Hate Free Culture


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.