Spolek a iniciativa Milion chvilek pro demokracii svolává další demonstraci na Letnou. 16. listopadu chce připomenout 30 let od revoluce a rovněž se vymezit proti současné vládě Andreje Babiše. Stejně, jako to bylo v případě červnové demonstrace i tentokrát se o ní šíří nejrůznější hoaxy.

Asi nejvíce sdílená je fotomontáž letáku údajně informující o tom, že účastníkům cestují autobusem je nabízena částka 500 Kč a občerstvení. Jak již bylo popsáno, jedná se o fotomontáž a do z mnoha důvodů:

  1. Leták nemá jednotné písmo – Autor hoaxu si nedal ani práci, aby našel stejný font, jakým byl napsán původní leták. Na serveru MyFonts je funkce WhatTheFont. Aplikace detekuje písmo a vyhledává co nejpodobnější. Vzhledem k velikosti písmové databáze je naděje na nalezení zaslaného fontu vysoká. Už i okem je evidentní, že informaci o 500 Kč někdo do letáku dopsal. Není tedy překvapením výsledek:
    Detekce písma na vrchu letáku
    Detekce písma vespodu letáku

    Kromě toho při snížení kontrastu jasně vynikne doplnění inkriminovaných míst. Je zjevné, že toto bylo doplněno.

  2. Leták se liší od oficiální grafiky na akci – Jak se můžeme přesvědčit, oficiální grafika na akci i na jednotlivé organizované autobusy na demonstraci je odlišná oproti hoaxu. Na nich samozřejmě nic o žádných penězích není. Příklady:
    Oficiální leták
    Oficiální nabídka společné dopravy
    Hoax
  3. Různé městské odnože dopravu skutečně organizují – ovšem ti, kdo chtějí jet, si jí musejí samozřejmě zaplatit. Jako příklad uvádíme cestu na demonstraci z Liberce.
  4. Finanční náročnost – Autor hoaxu si neuvědomuje, jak obrovsky finančně náročné by to bylo. Předpokládejme, že na akci z míst mimo Prahu dorazí řekněme 100 tisíc lidí (minule to bylo celkově 250–300 tisíc). Vynásobeno 500 kč plus řekněme obědem by to znamenalo nějakých 65 milionů korun na akci. Je nesporné, že takovou částku spolek k dispozici nemá. Na transparentním účtu má v současné době přibližně 4 miliony korun.
    Napsal: Jan Cemper Doplnil: Petr Nutil


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.