Ondřej Hejma je zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Žlutý pes. Po revoluci byl činný jako moderátor televizních a rozhlasových politických debat v TV3 (politická debata Bez kravaty), v rádiu Frekvence 1 (pořad Press klub), v časopisu Reflex (rubrika Psí život). V TV Nova uváděl pořad „Chcete být milionářem?“, jako porotce účinkoval v první a třetí řadě soutěže „Česko hledá Superstar“, v současné době glosuje aktuální události na internetové televizi XTV.

A právě v XTV se dopustil nepravdy. V aktuální glose řekl:

„Naprosto souhlasím s tím, že novináři mají informovat, nikoli vytvářet příběhy. Je to trapné. Já jsem velký fanda Schillerky. Myslím, že je to hvězda sezóny. Že je to dáma na svém místě. Velice pracovitá. A mimořádně komunikativní. A teď prostě tihle zoufalci, kterým klesá sledovanost každou minutou, se poučili na Kavčích horách – to jsou metody Kavčích hor; tam mají dole nějakou mučírnu, kde je dřevěná Nora s bičíkem učí tyhle postupy. Paní redaktorka nám chtěla říct, že paní ministryně neumí moc dobře anglicky. Ale když se podíváme do historie, Václav Havel neuměl žádný jazyk a kam to dotáhnul!“

V první části výroku Hejma naráží na kauzu ministryně financí Aleny Schillerové a její angličtiny. Schillerová tvrdí, že se dorozumí bez problému, dokonce kvůli tomu obvinila Hospodářského noviny ze lži. Hejma naráží na to, že z angličtiny se pokusili Schillerovou vyzkoušet i tvůrci pořadu 168 hodin. Česká televize však s tím rozhodně nebyla jediná. Ve stejný den si s ministryní domluvila rozhovor televize CNN Prima News. Štáb se s Alenou Schillerovou potkal v budově ministerstva financí, reportérka se s šéfkou státní kasy přivítala v češtině. Jakmile se však začala ptát, přešla do angličtiny. Ministryně se takřka okamžitě otočila a odešla. Problém tedy není ten, že Alena Schillerová neumí perfektně anglicky, ale svou slabší angličtinu zapírá.

A jak to bylo s angličtinou Václava Havla? Václav Havel neuměl anglicky úplně dokonale, ale anglicky uměl. Důkazem toho, jak pečlivě se Václav Havel na anglické projevy připravoval, je ukázka z dokumentárního filmu Občan Havel. Václav Havel poskytoval i rozhovory v angličtině. Ve videu najdeme například, jak hovoří spatra vedle prezidenta George Bushe mladšího.

Zde (v čase od 39:02) hovoří Václav Havel plynule anglicky už v roce 1968:

Nutné také dodat, že Václav Havel by první polistopadový prezident a naučit se anglicky za totality nebylo tak jednoduché jako v současné době. Alena Schillerová působí ve vysoký funkcích ve státní správě od roku 2014.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.