Dnes se podíváme na hoax vzniklý lidovou tvořivostí. Jde o falešný odkaz sdílený lidmi, kteří nečtou víc než jen titulky. 

Příspěvek byl publikován 18. 10. na facebookové zdi jistého Jana Cidrycha s titulkem „POZOR: V Dolním Dvořišti muslimové brutálně znásilnily dozorkyni! Bojuje o život!“ a doplněného o status: “ Proč ty svině nepostřílíte ? A vemte si provazy i na ty co tu svoloč zde dovolili. Být její manžel tak to tam postřílím.“ ( přepis v původním znění, včetně gramatických chyb – pozn. Red. )

Jan Cidrych

Příspěvek záhy sdílelo 41 lidí ( Pozn. red.: Sdílení pokračuje – k 20. říjnu již 52x ), kteří zjevně nepovažovali za důležité odkaz alespoň navštívit. Jinak by totiž záhy zjistili, že jde o falešný odkaz, vedoucí na zcela jinou stránku ( http://svoboda24.cz/archiv/379 ), která s tímto výkřikem nemá žádnou spojitost, a na které se žádný takový inkriminovaný článek nenachází. Jak je to možné?

Jednoduše. Při sdílení odkazu na Facebooku lze titulek snadno přepsat libovolným textem.

Původní zdroj fotografie se nachází ve zprávě o znásilnění učitelky na jižní Ukrajině, publikované v Blesku. A jak ze zprávy vyplývá, nešlo však o muslimy, podezřelí jsou pachatelé z řad ukrajinských policistů.

Blesk

Tento hoax považujeme za poplašnou zprávu vzniklou v rámci „lidové tvořivosti“. Zároveň na něm lze demonstrovat existenci lidí, kteří na sociálních sítích sdílí „šokující“ obsah, aniž by si přečetli alespoň o něco víc, než jen titulek.


administrator

Tým manipulatori.cz