Europoslanec za SPD Ivan David vydal včera (18. května) příspěvek na sociální síť Facebook, ve kterém se tvrdí, že údajně „Turecko ohlásilo úmysl obsadit turisty oblíbené řecké ostrovy.“ Status pak vyšel jako článek na řadě webů. Mimo jiné na webu Vaše věc Parlamentních listů, na dezinformačních Vlasteneckých novinách nebo na jiném dezinformačním webu Parlamentní listy. Samotný status má pak přes 2 tisíce sdílení.

Příspěvek Ivana Davida však opět postrádá zdroj, následně však zdroj europoslanec doplnil do komentáře. Problém ovšem je, že v řeckém zdroji je uvedeno úplně něco jiného, než co uvádí Ivan David. O žádné výhružce Turecka vojenskou intervencí (obsazením) v něm není ani zmínka. V článku není ani jakýkoliv náznak, že „turecký námořní úřad, který je zodpovědný za odesílání zpráv do NAVTEXu, v pátečním příspěvku do příručky uvedl, že turecké vojenské námořnictvo hodlá v oblasti uspořádat vojenské cvičení s ostrými střelbami.“ V článku nalezneme pouze věty o tom, že „Turecko prostřednictvím NAVTEXu upozornilo, že Řecko porušuje vojenskými cvičeními u uvedených ostrovů demilitarizaci ostrovů vyplývající z Lausanneské smlouvy. Řekové to odmítli s tím, že daná smlouva žádné podmínky demilitarizace neobsahuje.“

Lausannská smlouva je smlouva, která byla podepsáno v roce 1923 a vytyčuje hranice Turecka, jak je známe dodnes. Ostrovy Psara, Chios a Samos jsou řeckým územím. Turecko se domnívá, že Řecko však na nich nesmí pořádat vojenská cvičení. To Řecko odmítá. „Je třeba poznamenat, že turecká obvinění o militarizaci ostrovů jsou zcela svévolná a nepodložená, protože takový termín není v Lausanské smlouvě stanoven. Řecká vláda se v souladu s článkem 13 smlouvy zavázala pouze, že na nich nebude zřizovat námořní základny nebo stavit opevnění,“ upozorňuje deník, na který se David odvolává.

Cvičení zde probíhá pravděpodobně i kvůli tomu, aby Řecko zabránilo vylodění uprchlíků z Turecka. Vztahy mezi Tureckem a Řeckem jsou už řadu měsíců napjaté. Situace byla v únoru a březnu napjatá i na pozemní hranici mezi zeměmi. Prezident Turecka Erdogan totiž umožnil pohyb migrantů, protože chtěl donutit EU k finančním injekcím a k podpoře operace v Sýrii. K nastartování vyhrocené situace přitom stačila jediná zpráva tureckého prezidenta, že jsou brány do Evropy otevřené. Někteří přišli pešky, jiní přijeli taxíkem a podle některých zdrojů turecké úřady dokonce zaplatily autobusy, které do pohraničního města Edirne běžence odvezly. Idnes.cz píše, že podle zpravodaje serveru Greek Reporter zřejmě útok slznými granáty koordinovala turecká policie a využila při tom drony. Podle něj také turecké bezpečnostní síly rozdávaly migrantům nůžky na prostříhání děr v plotu.

Cílem toho článku není stranit jedné či druhé straně sporu a podle všech dostupných informací je právě Turecko tou zemí, které poslední měsíce vyostřuje situaci v regionu. Ivan David však v statusu píše jasné nepravdy a je nutné ho označit za hoax. Status navíc přichází v dobu, kdy probíhají jednání mezi Českou republikou a Řeckem o možnosti vycestovat do Řecka na letní dovolenou bez nutností testů na COVID-19. Řecko by tedy mohlo být jednou z mála destinací, kam by potencionálně mohli čeští občané v létě vyrazit.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.