Na sociální sítích se šíří článek „testování na koronu obsahuje koronu“. Šířila ho například Vladimíra Vítová, šířen je z dezinformačních webů NWOO a Svobodných novin.

V článku najdeme mnoho šílených teorií, například o testování na COVID-19. Teorie, že při testování se do dutiny vsunou nejrůznější věci, se tu šíří dlouho. Ne, test na COVID-19 pomocí výtěru není nebezpečný a neporušuje mozkovou membránu. A ne, fakt se testem nemůžete ani nakazit. Testovací sady jsou sterilní.

Další pasáží je pomlouvání vakcíny. Jako zdroj je uváděn ruský Sputnik. Ruští propagandisté se přitom rozhodli šířit strach z vakcíny proti novému typu koronaviru, kterou vyvíjejí špičkoví vědci Oxfordské univerzity. Rozhodli se šířit podezření, že očkovací látka změní lidi v lidoopy, protože laboratoře pracují s virem vyskytujícím se u šimpanzů. Ve skutečnosti vakcína proti nemoci covid-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou vyvolává podobnou imunitní reakci u starších i mladších dospělých jedinců. Mezi staršími testovanými byl také nižší výskyt nepříznivých reakcí organismu.

V úvodu pak článek tvrdí, že vynálezce PCR testu Kary Mullis řekl, že tento test „nikomu neřekne, jestli je nemocný nebo ne.“ Ve skutečnosti kontext kolem citace ukazuje, že Lauritsen neříká, že testy PCR nefungují. Místo toho objasňuje, že PCR identifikuje látky kvalitativně ne kvantitativně, přičemž detekuje genetické sekvence virů, nikoli však samotných virů: „PCR má za cíl identifikovat látky kvalitativně, ale ze své podstaty není vhodná pro odhad počtu. Přestože se běžně mylně míní, že testy virové zátěže ve skutečnosti počítají počet virů v krvi, tyto testy nemohou vůbec detekovat volné infekční viry. Testy mohou detekovat genetické sekvence virů, ale ne samotné viry.“ Jinými slovy: test neumí dokázat, jak moc jste nakaženi, ale spolehlivě umí dokázat, že nakažení jste.

Infektolog MUDr. Peter Sabaka k tomu píše„Metoda PCR je navržena tak, aby řetězce, které se při ní používají, přesně zapadly jen a jen do RNA viru SARS-CoV-2. Vyšetření na koronavirus SARS CoV-2 se realizuje hlavně výtěrem, kterým se odebere stěrem z nosu, který obsahuje mrtvé vydrolené buňky sliznice a v nich se hledá nukleová kyselina viru. Nukleová kyselina zvaná RNA se hledá metodou PCR. Ta využívá kratší řetězce nukleové kyseliny, které přesně zapadnou do RNA koronaviru jako klíč do zámku. Tyto řetězce jsou vyvinuty tak, aby se navázaly pouze na RNA SARS-CoV-2. V přístroji, ve kterém se PCR vyšetřuje, se virová RNA pomnoží, aby se dala zobrazit a dokázat její přítomnost. Pokud se ve vzorku, kterou vyšetřujeme, nenachází RNA koronaviru SARS-CoV-2, tak se krátké řetězce nukleové kyseliny využívány metodou PCR nemají na co navázat, ve zkumavce nedojde k namnožení RNA a tedy při vyšetření se nic nezobrazí a výsledek je negativní. Pokud je výsledek pozitivní, pacient má v nose koronavirus SARS-CoV-2. Jelikož při metodě PCR se používají řetězce nukleové kyseliny, které přesně zapadnou do RNA koronaviru, dokážeme metodou PCR jen přítomnost viru SARS-CoV-2. Podobně jako jedním klíčem otevřeme jen jedny dveře. Metoda PCR se používá již dlouhá léta jako velmi přesná metoda diagnostiky různých infekčních chorob právě pro její vysokou spolehlivost.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.