Eva Svobodová je jeden z účtů na sociální síti Facebook, který lze směle označit jako trollovací. Před volbami do Evropského parlamentu zřejmě falešný účet spamoval téměř všude a propagoval Alternativu pro Českou republiku, která následně získala 0,49 % hlasů. Nyní to vypadá, že autor/ka účtu se dal/a na cestu šíření hoaxů.

V neděli 3. listopadu účet sdílel dezinformaci, že „starostka Monika Herrmannová bojuje proti diskriminaci drogových dealerů. Dokonce jim v parku postavili pomník.“ Příběh se odehrává v berlínské čtvrti Kreuzberg, konkrétně v Görlitzer Parku. Pojďme se tedy podívat, jak je to s onou sochou…

Jak informují německá média (1, 2, 3), socha byla postavena na 24 hodin v rámci jakého si happeningu. Demonstraci pod názvem „Solidarita a lidská práva pro všechny – také pro dealery“ zorganizovali místní umělci. Socha „Last Hero“ (poslední hrdina) drží v ruce smartphone. Akce reagovala na demonstraci hnutí Pegida, která trvala také 24 hodin. Ta se uskutečnila v parku před třemi týdny a v rámci bezpečnostních opatření na pořádek dohlíželo 140 policistů. Přítomnost policistů znemožňovala obchod s drogami.  Jakkoliv je tedy smysl happeningu při nejmenším kontroverzní, ne-li odporný, akci nepořádala radnice a ani radnice nemá se sochou nic společného.

Pravda ovšem je, že ve zmíněném parku je opravdu velký problém s distribucí drog. Park známý jako Görli, který leží ve čtvrti Kreuzberg, přitahoval podle Guardianu během let stále více drogových dealerů. Podle místních není bezpečné pouštět sem děti, aby si hrály, nebo domácí mazlíčky. Trollový účet má také pravdu, že za distribucí drog stojí především žadatelé o azyl, kteří nemohou legálně pracovat.  Berlínská městská správa už dříve prohlásila, že v parku nebude prodejce drog tolerovat.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.