Marek Pešl (pod pseudonymem VK) z dezinformačního webu Aeronet opět perlí. Vydal článek, ve kterém tvrdí, že „ředitel CDC přiznal před americkým kongresem, že v USA umírali lidé na Coronavirus dlouho předtím, než virus propukl v Číně.“ Samozřejmě se jedná o dezinformaci.

A jak to bylo tedy ve skutečnosti? 11. března 2020 ve Washingtonu hovořil před kongresem Robert Redfield, ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nákaz (CDC), aby informoval o šíření koronaviru SARS-COV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Je pravdou, že Redfield přiznal, že opakované testy zpětně prokázaly, že někteří pacienti, kteří byli dosud v USA považováni za oběti chřipky, ve skutečnosti zemřeli na COVID-19. Problém je v tom, že samozřejmě nemluví o období než virus propukl v Číně. Přepis celého tohoto slyšení v Kongresu je zde.

Co tedy bylo řečeno při slyšení v kongresu?

Čas 48:28:
„On February 29th, 60 days after the Chinese announcement, sadly, America lost its first victim to COVID-19.“

Překlad:

„Amerika ztratila první život 29. února 2020, tedy 60 dní po čínském oznámení první oběti.“

Report se slyšení naleznete zde.

Virus se objevil na konci listopadu 2019 ve městě Wu-chan v centrální Číně. První známý pacient začal trpět příznaky 1. prosince 2019. Čínská televize se poprvé hrozbě věnovala 12. prosince 2019.

Jako původní ohnisko nákazy se považuje velkoobchodní trh s mořskými plody Chua-nan v centru Wu-chanu. Není ale vyloučeno, že virus unikl z laboratoře zkoumající viry s nejvyšším stupněm nebezpečností BFSL-4, která leží jen 18 km od tržnice (tehdy se v laboratoři zrovna zkoumal velmi příbuzný koronavirus SARS-CoV) a následně se rozšířil na tržnici, kde zmutoval a přenesl se na člověka.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.