Místopředseda Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury (SPD) a předseda jejich poslaneckého klubu Radim Fiala na sociální síti Facebook sdílel ve středu 2. ledna „šokující“ informaci o údajné „perverzní genderová teorie“, která prý tvrdí, že „rozdíly mezi mužem a ženou nejsou biologicky dané“ a že prý kvůli ní „v pokrokových zemích, jako je Švédsko, neumírali lidé v plamenech.“ Stát se to mělo v rámci výuky sociologie na Gymnáziu v Blansku. „Chlapci v rámci výuky společenských věd na Gymnáziu v Blansku nosí sukně, aby ukázali, že “Jinej neznamená špatnej: I muži mají právo na sukni,” píše v hoaxu Fiala. Překroucený příspěvek má přes 600 sdílení. Příspěvek pak sdílel i sám Okamura. 

Celá akce byla ovšem ve skutečnosti úplně o něčem jiném.  „Místní fanoušci si to představují jako nějakou tyranii nutící chlapce nosit sukně a dívky obleky diktovanou nějakými neomarxisty (kdo ví, kdo to má být) z Bruselu. Přitom, pro nás, byl příchod na tuto akci dobrovolný a prakticky to byl pro všechny vtip. Přítomen byl i pravděpodobně váš hrdina, kantor převlečený za krále chránícího typickou českou rodinu,“ píše na FB jeden ze studentů Dominik Formánek.

„Motem akce bylo: Ukaž, že máš smysl pro humor a předsudky jsou ti jsou cizí. Sukně patřily v minulosti i do pánského šatníku a když si ženy poprvé oblékly kalhoty, vzbuzovaly pohoršení. Dnes žena v kalhotách nikoho nepřekvapí. Potkali jste už ale někdy muže v sukni? Připadalo vám to „normální“? To v pondělí 25. 6. 2018 jste určitě u nás ve škole potkali takových mužů v sukni víc a spolu s nimi i dívky v oblečení, které jsme zvyklí vídat spíše na mužích,“ píše v prohlášení Gymnázium.

„Fungující tradiční rodina má ve společnosti rozhodně nejvýznamnější postavení, určitě nebylo záměrem akce tento fakt popřít. Ale muž, který umí vařit, občas strčí nádobí do myčky a postará se o děti, je stejně úžasný jako žena, která dokáže přitlouct hřebík, vyměnit žárovku nebo vést firmu,“ podotýká Mgr. Štěpánka Petříková v příspěvku.

 „Škoda že si nikdo z těch, co to tady kritizují, nedokázal zjistit přesné informace. Projekt nebyl součástí výuky a byl dobrovolný. Měl poukázat na utlačování téhle skupiny lidí ve společnosti a nikdo rozhodně nebyl nucen, aby se projektu zúčastnil. Mrzí mě, že většina lidí tady má názory jak ze středověku nebo jen slepě věří tomu, co tady pan Fiala napsal, jako by vše co tady napíše bylo svaté,“ dodává další studentka školy Iva Kolářová.

„Mě by hlavně zajímalo, zda máte svolení od těch studentů nebo školy (nejsou třeba navíc ještě nezletilí?) jejich fotku vystavovat na svém FB, navíc s takovým štvavým komentářem. Zákony na ochranu osobních údajů platí i pro vás. Vy jako zákonodárce byste o nich měl mít povědomí. To, že tu fotku má škola na webu, neznamená, že ji automaticky můžete převzít vy. Zkuste si něco zjistit o GDPR. Mohlo by se vám to hodit, minimálně pokud na vás ti studenti nebo škola podají stížnost na příslušný úřad,“ dodá Lukáš Houdek z iniciativy HateFree.

„Jako ředitel školy s tímto tvrzením nesouhlasím. Takové akce podporuji, protože si myslím, že ve svém výsledku díky respektu, diskusi a kritickému myšlení podporují např. model fungující  tradiční rodiny daleko víc, než různé zákazy a příkazy, nadávky, netolerance a katastrofické scénáře, které se objevily na Facebookovém profilu pana poslance. Je škoda, že si pan poslanec a další diskutující detailně neprošli celé naše stránky. Pokud by totiž narazili např. článek Připomínka 100. výročí založení republiky … nebo fotografie z akce Suit up day 2017, nemohli by mluvit o nedostatku vlastenectví, totalitě a neomarxismu. Jsem šokován agresivitou a vulgaritou diskuse, která se rozpoutala na FB profilu pana poslance. V ní jsou slovně napadáni naši studenti a je nám vyhrožováno dokonce fyzickou likvidací. Jako ředitel jsem povinen se proti tomu důrazně ohradit a využít všech relevantních právních kroků ke zjednání nápravy (neoprávněné stažení a sdílení fotografie z našich www stránek, dehonestace našich studentů a našeho gymnázia).

O účinnosti těchto kroků si bohužel nedělám iluze. Přesto se cítím jako vítěz. Díky odvaze, slušnosti, věcnosti a schopnosti logicky argumentovat dokázali  naši studenti, absolventi a další čelit šíření strachu a nenávisti. Já jim za to moc a moc děkuji. Pan poslanec je samozřejmě označil za sluníčkáře, demagogy, lepšolidi a snad už opomněl použít pouze výrok pana Ovčáčka o nacistické lůze. Milí studenti a absolventi, jsem na Vás pyšný a hrdý a mám radost z našeho gymnázia! Vážený pane poslanče, abyste nemusel příště složitě hledat, rád bych Vás informoval, že už teď připravujeme další happening s názvem: Jinej neznamená špatnej: Tvůj názor nás zajímá, pokud ho umíš slušně vyjádřit,“ dodává v prohlášení ředitel školy Radek Petříček.

„Věřím, že tato iniciativa není projevem “perverzní genderové teorie”, ale snahou o prohloubení vzájemného porozumění a podporu rovnosti žen a mužů. Neboť i žena se jistě může seberealizovat v armádě či hasičském sboru a muž v péči o děti či domácnost. Potírání genderových stereotypů je jednou z priorit vyjádřených mj. ve Vládní strategii pro rovnost žen a mužů v ČR na léta 2014 – 2020, jejíž naplňování můj útvar koordinuje. Občas pořádáme i přednášky a semináře pro studující na středních školách o aktuálních problémech v oblasti rovnosti žen a mužů. Rád bych Vám proto v případě Vašeho zájmu nabídl možnost podobný seminář uspořádat i na Vaší škole, který by mohl na předmětnou iniciativu navázat,“ napsal řediteli školy Radan Šafařík z Úřadu vlády České republiky.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.