Internetem se šíří další HOAX ohledně chemického útoku v Sýrii. Jozef Salva ze Slovenska ve veřejné skupině „Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový Přítel !!!“ sdílel video, která má prý zachycovat oběti chemického útoku ze syrské Dúmy. „Problém nastane, keď jednu z obetí chemického útoku v Sýrii, začnú svrbieť gule. Divadlo,“ píše ve vymyšleném příspěvku. Video má už téměř 5 000 sdílení.

Přitom není příliš těžko zjistit, že video je mnohem starší. „Dal jsem si trošku práce, ale nakonec jsem to našel. První mě zarazilo, že video není k nalezení v lepší kvalitě, tak jsem hledal dál a našel jsem původ videa (což jsem ani nevěřil, že najdu). Navíc video bylo použito jako HOAX už v roce 2014! Původ videa je ale už v roce 2013. Jde o protestující muslimské studenty univerity El Ezher v Egyptě proti prezidentovi Abdülfettah el Sisi’yi. Stalo se to 28. října 2013,“ píše Lukáš Kaštovský, který nás na HOAX upozornil.

A je to skutečně tak. „Video je z protestu studentů Muslimského bratrstva v univerzitě El Ezher v Egyptě v roce 2013,“ píše web Teyit.org.

Na serveru YouTube je možné shlédnout další videa z 28. října 2013, které ukazují protest studentů.

Video už posloužilo jako HOAX v roce 2014.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.